بازیگری نوظهور در شرق اروپا: گردشگری سلامت در بلاروس

چه عوامل و درمان‌هایی کشور بلاروس را برای گردشگری سلامت قابل اتکا ساخته است؟

در طی دهه گذشته بلاروس در تلاش بوده تا گردشگری سلامت را در درون مرزهای خود رواج دهد و تبدیل به مقصدی قابل اطمینان برای گردشگران سلامت کشورهای مجاورش شود. در این راستا بلاروس روابط پزشکی-تحقیقاتی عمیقی را با کشور چین برقرارکرده و این دو کشور چندین قرارداد همکاری گردشگری پزشکی را هم عقد کرده‌اند.

گردشگری سلامت در بلاروس و چند دردسر اساسی!

اما کار بلاروس برای رسیدن به این هدف چندان هم آسان نیست. کشورهای مجاور بلاروس همگی سیاست‌های مشابهی در گردشگری سلامت و نظام پزشکی خود را شروع کرده‌اند. روسیه، بزرگترین متحد فرهنگی-سیاسی بلاروس عمده‌ گردشگران سلامت کشور خود را عازم کشورهای دورتر می‌کند و لهستان و لیتوانی هم رقبای مستقیم بلاروس در جذب گردشگران سلامت هستند.

حمایت‌های دولتی از گردشگری سلامت در بلاروس

امید اصلی بلاروس برای موفقیت در گردشگری پزشکی، شامل اطاعت از اصل اول گردشگری پزشکی در کشورهای نوپاست: عرضه‌ خدمات با کیفیت با قیمت پایین. به غیر از این دولت بلاروس به رهبری آلکساندر لوکاشنکو اشتیاق زیادی برای حمایت از گردشگری سلامت نشان داده است. طرح ویزای جدیدی که توسط دولت بلاروس تصویب شده، نیازمندی‌های اخذ ویزا را – به خصوص برای گردشگران سلامت– به طورچشمگیری کاهش داده است. امروزه گردشگران سلامت بیش از ۸۰ کشوردنیا بدون ویزا می‌توانند عازم بلاروس شوند.

گردشگری سلامت در بلاروس
مد تراول بلاروس یکی از شرکت‌های گردشگری پزشکی مطرح این کشور است.

 

آمار بیماران گردشگری سلامت بلاروس

هدف این طرح و به طورکلی دولت بلاروس این است که نهایتا این کشور را تبدیل به مقصد قابل رقابت گردشگری سلامت برای کشورهای جماهیر سابق شوروی کنند.

این طرح‌ها نسبتا موفقیت آمیز بوده‌اند. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ هزار گردشگر سلامت وارد بلاروس شدند. در سال ۲۰۱۹ این رقم به نزدیکی ۱۰۰ هزار رسید. این ارقام به نسبت کشورهای شناخته شده‌تر در گردشگری سلامت شرق اروپا مانند لهستان و بلغارستان، قابل توجه است و نوید ظهور یک بازیگر جدید در گردشگری سلامت منطقه را می دهد.

خصوصیات نظام پزشکی و ساختار گردشگری سلامت در بلاروس

درمان در بلاروس برای شهروندان این کشور در تمام مراکز درمانی عمومی بلاروس رایگان است. این به آن معنی‌ست که بخش اعظم خدمات گردشگری سلامت در این کشور توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود. بیمارستان کلینیکی و منطقه‌ای شهر مینسک معتبرترین بیمارستان خصوصی کشور است و بیشترین درصد گردشگران سلامت را به خود اختصاص می دهد.

در میان شهرهای بلاروس، پایتخت این کشور، مینسک، با اختلاف زیادی بیشترین جمعیت و خدمات پزشکی را در اختیار دارد. به دلایل سیاسی،‌ تمام توان دولت این کشور در صنایع و خدمات مختلف در این شهر متمرکز شده‌ است. این باعث شده تا مینسک تنها مقصد قابل اتکا برای گردشگران سلامت عازم بلاروس باشد.

با وجود این که مینسک از نظرخدمات پزشکی و در دسترس بودن مراکز پزشکی تخصصی مختلف شهری کامل است ولی همچنان نبود مقصدی غیر از مینسک برای بلاروس نقطه‌ ضعفی بزرگ به شمار می‌رود.

متقاضیان مدیکال توریسم در بلاروس چه کسانی هستند؟

عموم گردشگران پزشکی بلاروس از جماهیر سابق شوروی هستند. اوکراین، قزاقستان و لتونی بیشترین گردشگران سلامت ورودی به بلاروس را تشکیل می‌دهند. بسیاری از شهروندان شهرهای حاشیه‌ای و فقیرتر روسیه در غرب این کشور نیز برای درمان راهی بلاروس می‌شوند.

با توجه به آن‌ که عبورومرور از مرز روسیه و بلاروس آزاد است برای این بیماران روسی سفر به مینسک بسیار به ارزان‌تر، به صرفه‌تر و نزدیک‌تر از سفر به ابرشهرهای روسیه مانند مسکو، سن‌پیترزبورگ و ولگوگراد است.

فعالیت شرکت‌های گردشگری سلامت در بلاروس

در نتیجه ظرفیت‌هایی که بلاروس از خود در گردشگری سلامت نشان داده، شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت در بلاروس شروع به شکل‌گیری و افتتاح دفاتر خود در این کشور کرده تا پتانسیل‌های گردشگری سلامت در بلاروس را تحقق بخشند.

از جمله این  آژانس‌ها می‌توان آژانس بومی MedTravelBelarus  و آژانس‌های بین‌المللی و مطرحی مانند Wellness Travel  و Westglamur را نام برد. آژانس‌هایی مانند MedTravelBelarus  با درمانگاه‌های خصوصی و مراکز بهداشتی درمانی معتبر بلاروس قرارداد دارند و روند معالجه گردشگران سلامت خارجی را از طریق فراهم‌سازی ویزا، اقامتگاه و سایر خدمات تسهیل می‌کنند.

درمان‌های مطرح صنعت گردشگری سلامت در بلاروس

مانند بسیاری از مقاصد نوپا در گردشگری سلامت و همچنین مانند همتایان خود در اروپای شرقی، بلاروس در رشته‌های پزشکی جراحی زیبایی، دندان‌پزشکی و لقاح مصنوعی یا همان درمان ناباروری تبحر بالایی دارد.

گردشگری سلامت در بلاروس
اوا کلینیک یکی از مراکز مهم مدیکال توریسم بلاروس است که روی دندانپزشکی زیبایی تمرکز زیادی دارد.

درمان ناباروری در بلاروس 

لقاح مصنوعی در بلاروس در هر دوره درصد موفقیتی معادل ۴۳ درصد دارد که از متوسط جهانی (حدود ۳۰ درصد) و حتی از متوسط اتحادیه اروپا ( ۳۷درصد) نیز بالاتر است. همچنین این درمان در بلاروس بر خلاف برخی کشورهای مطرح گردشگری سلامت با موانع قانونی مواجه نیست و با و بدون تخمک اهدایی صورت می‌گیرد.

جراحی زیبایی در بلاروس

جراحی زیبایی در شرق اروپا حرفه‌ای پررونق و موردتقاضای بالاست. به همین دلیل بلاروس و جراحان زیبایی مینسک تجربه‌ بالایی در این جراحی‌ها دارند. همچنین قیمت این خدمات نیز به شکل چشم‌گیری از کشورهای همسایه بلاروس دراتحادیه اروپا ارزان‌تر است. برای مثال، یک عمل افزایش سایز سینه در بلاروس تنها با ۲ هزار دلار در کلینیک‌هی زیبایی مینسک صورت می‌گیرد، در حالی که همین عمل در انگلیس دست کم ۷ هزار دلار خرج برمی‌دارد.

دندانپزشکی در بلاروس 

دندان‌پزشکی بلاروس نیز به واسطه‌ میراث درمانی اتحاد شوروی که در زمینه دندان‌پزشکی پیشرفته‌ترین در دنیا بود، از کیفیت بالایی برخوردار است.

خدمات دندان‌پزشکی هم از نوع درمانی و هم زیبایی به راحتی و با کیفیت بالا در بلاروس یافت می‌شوند. قیمت این خدمات نیز به شکل چشمگیری ارزان است. یک کاشت دندان در بلاروس تنها با قیمت ناچیز ۵۵۰ دلار انجام می‌شود. در حالی که کاشت هر دندان در آمریکا ۲۵۰۰ دلار آب می‌خورد.

آینده مدیکال توریسم در بلاروس

با حمایت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری‌های مناسب گردشگری سلامت در بلاروس در طول دهه‌ اخیر رشد چشم‌گیری داشته و این کشور را – حداقل در سطحی اولیه– بر روی نقشه گردشگری سلامت شرق اروپا قرار داده‌ است.

اما برای رسیدن به اهداف مورد نظر گردشگری سلامت در بلاروس، همچون مبدل شدن به قطب گردشگری سلامت در جماهیر سابق شوروی، این کشور نیاز به ثبات سیاسی،‌ صلب انحصارخدمات پزشکی در پایتخت و خدمات پزشکی بیشتر و متنوع‌تر نیاز دارد.

در صورت حل این موانع و با توجه به وجود زیرساخت‌های درمانی قوی و شرکت‌های تسهیل‌گر زبده گردشگری سلامت در بلاروس این کشور می‌تواند به یکی از کشورهای برتر گردشگری سلامت نه تنها در میان جماهیر سابق، بلکه در کل شرق اروپا شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.