داستانی از شوروی تا شنگن: گردشگری سلامت در لهستان

بیش از یک دهه است که لهستان پرچمدار گردشگری سلامت در شرق اروپا است؛ این رتبه چطور محقق شده است؟

نمی‌توان از گردشگری سلامت در لهستان نوشت اما پس‌زمینه ارتباط نظام سلامت این کشور با شوروی را نادیده گرفت. نظام درمانی شوروی سابق، میراثی را برای کشورهای بلوک شرق اروپا به یادگار گذاشته که این روزها به یکی از برگ برنده‌های آن‌ها در صنعت گردشگری پزشکی تبدیل شده است.

ویژگی‌های نظام درمانی شوروی چه بود؟

تا زمانی که اتحاد جماهیر شوروی و جماهیر سابق آن وجود داشتند، این کشورها به طور جمعی از یک سیستم پزشکی یکسان، یکپارچه و مرکزی استفاده می‌کردند. از جمله مشخصات این سیستم پزشکی، می‌توان رایگان بودن و پیشرفته بودن آن را نام برد.

در این میان، کشور لهستان علیرغم اینکه یکی از اقمار شوروی بود، هویت پزشکی خود را حفظ کرد و پس از جدایی عملی خود از نفوذ اتحاد جماهیر شوروی، این کشور گردشگری سلامت را به عنوان یکی از روش‌‌های افزایش قدرت اقتصادی خود در بازار آزاد و جدید خود به کار گرفت.

بازاریابی گردشگری سلامت در لهستان

امروزه، لهستان در حال نمایش قدرت اقتصادی و علمی خود به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا است. واقعیت جالب در مورد گردشگری سلامت در لهستان این است که این کشور به هیچ‌وجه به منطقه اطراف خود برای فراهم‌سازی مشتریان گردشگری سلامت اتکا نمی‌کند.

برای مثال شهروندان کشورهایی چون بلاروس و روسیه برای ورود به لهستان نیاز به ویزا دارند. در حالی که شهروندان اتحادیه اروپا و حوزه شنگن آزادانه به لهستان وارد می‌شوند تا خدمات درمانی بگیرند.

رتبه جهانی گردشگری سلامت در لهستان و یک رویا برای آینده

لهستان هفدهمین مقصد محبوب گردشگری در دنیاست و توانسته این ظرفیت خود را در راستای جذب بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر سلامت در حوزه‌ شرق اروپا و منطقه بالتیک به کار گیرد، رقمی که قابل مقایسه با آمار غول‌های گردشگری سلامت دنیا همچون سنگاپور است.

اقدامات و آمار لهستان نشان می‌دهد که این کشور به پرچمداری گردشگری سلامت در منطقه‌ خود قانع نیست و رویای تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی گردشگری سلامت جهانی را در سر می‌پرواند. اما تا رسیدن به این رویا چه موانعی وجود دارد؟ و چه میزان از آن‌ها همچنان وجود دارند؟

گردشگری سلامت در لهستان
کارکوف یکی از شهرهای مهم لهستان در زمینه گردشگری پزشکی است.

چه عواملی منجر به رشد گردشگری سلامت در لهستان شده‌اند؟

طی چند سال اخیر گردشگری سلامت در لهستان رو به رشد بوده و اقدامات حمایتی پزشکی به ویژه در زمینه جراحی زیبایی و دندانپزشکی زیبایی به طرز چشمگیری در حال افزایش است.

گردشگران سلامت در لهستان از سال 2003 به شکل قابل توجهی مورد توجه قرار گرفت و امروز، مردم از سراسر اروپا برای انجام درمان‌هایی مانند جراحی‌های زیبایی یا درمان‌های دندان‌پزشکی راهی لهستان می‌شوند.

لهستان در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و از آن زمان استانداردهای پزشکی این اتحادیه را نیز در کنار سیستم نظام‌پزشکی خود به کار می‌گیرد.

مقاصد گردشگری سلامت در لهستان

مهم‌ترین شهرهای این کشور برای مقاصد درمانی شامل پایتخت این کشور ورشو و شهرهای بزرگ دیگری نظیر کراکوف، گدانسک، پوزنان و لودز است. در میان این شهرها ورشو با فاصله بزرگترین مرکز تجاری، سیاسی و درمانی لهستان و همچنین پایتخت این کشور است. بعد از پایتخت، شهر کراکوف در جنوب غربی لهستان، مهم‌ترین شهر لهستان است که بازار گردشری سلامت قابل‌توجهی دارد. شهری که به عنوان یک میراث جهانی هم شناخته می‌شود.

انگلیسی، آلمانی و روسی در بیشتر شهر های بزرگ لهستان صحبت می‌شود و بیشتر کارکنان بخصنعتش گردشگری سلامت در لهستان از جمله تسهیل‌گران و پزشکان توانایی صحبت به این زبان‌های مهم را دارند.

تعدادی از معروف‌ترین شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت اروپا (مانند مدیگو) بسته‌های سفر درمانی به لهستان را ارائه می‌دهند.

گردشگری سلامت در لهستان
مرکز پزشکی کارولینا یکی از مراکز درمانی توریست‌پذیر در لهستان است.

قیمت پایین خدمات گردشگری در لهستان

یکی دیگه از عوامل موفقیت لهستان در گردشگری سلامت قیمت پایین اقامت و مخارج سفر در این کشور نسبت به باقی کشورهای اتحادیه اروپا است، به طوری که برآورد می‌شود این مخارج تنها یک سوم مخارج خدمات مشابه در انگلستان باشند. لهستان همچنین سرشار از آثار فرهنگی غنی از دوره رنسانس و دارای طبیعتی بکر است که باعث می‌شود گردشگرانی که در کنار درمان به گشت و گذار نیز علاقه دارند جذب این کشور شوند.

بهترین زمان سفر به لهستان در ماه مارس که مصادف با بهار است آغاز می‌شود و آب و هوای این کشور در ماه‌های آوریل، می و ژوئن (فروردین، اردیبهشت و خرداد) بسیار دلپذیر باشد و در جولای هم گرم شود، بدین شکل گردشکران سلامت می‌توانند از سرمای گزنده این کشور در طول زمستان در امان باشند.

خصوصیات نظام ‌پزشکی لهستان

همانند بسیاری از کشورهای بلوک شرق سابق، سیستم بهداشت و درمان در لهستان با گزار از کمونیسم به سرمایه‌داری و ظهور بازار آزاد، دستخوش تغییرات اساسی شده است.

مراقبت‌های بهداشتی عمومی در لهستان در صورت نیاز از طریق یک طرح بیمه ملی درمانی به صورت رایگان ارائه می‌شود. در حالی که پرداخت‌های  داوطلبانه توسط بیماران تنها منبع درآمد این بخش دولتی است.

مانند بسیاری از کشورها، سیستم درمانی در لهستان نیز موضوعی سیاسی شده است و دولت این کشور توسط برخی منقدانش متهم شده که به منظور تشویق رشد بخش خصوصی درمانی در این کشور، عمداً کمک های بیمه درمانی اجباری را در سطحی پایین نگه می‌دارد.

رشد مراکز درمانی خصوصی در لهستان

در پاسخ به کیفیت پایین تأمین درمان توسط دولت، مراکز درمانی خصوصی در لهستان با سرعتی انفجاری در حال رشد هستند. به طوری که تعدادی از ارائه‌دهندگان خدمات درمانی، سیستم دولتی را کاملاً دور زده و بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی خود را در شهرهای بزرگ مانند ورشو و گدانسک احداث کرده‌اند. موضوعی که باعث رشد بیشتر گردشگری سلامت در لهستان شده است.

این بیمارستان‌ها درمان‌هایی را ارائه می‌دهند که هزینه آن مستقیماً توسط بیمار پرداخت می‌شود و بعید است تحت پوشش طرح‌های بیمه درمانی لهستان قرار گیرند. در وهله اول این سیاست ممکن است مضر به نظر بیاید اما در واقع این طرح منجر به شکل‌گیری بخش درمانی خصوصی‌ای شده است که بدون آن عملا گردشگری سلامت در لهستان قابل تصور نیست.

بیمارستان‌های مطرح گردشگری سلامت در لهستان

تقریبا تمام خدمات گردشگری سلامت در لهستان بر عهده این مراکز درمانی خصوصی و باکیفیت است و آژانس‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت به طور انحصاری با چنین مراکزی همکاری می کنند.

از سال 1995 به این سو چندین کلینیک با کیفیت ساخته شده تا به طور انحصاری به گردشگران سلامت خدمت‌رسانی کند. در میان این این مراکز می‌توان به بیمارستان فوق مدرن سنت رافائل در شهر کراکوف و بیمارستان مدی‌کاور در ورشو اشاره کرد.

آینده گردشگری سلامت در لهستان

با توجه به وضعیت نه چندان مناسب ژئوپلتیکی و اقتصادی همسایگان لهستان، ‌قیمت‌ مناسب خدمات درمانی این کشور و‌ حمایت و سرمایه‌گذاری گسترده دولت و ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی بین‌المللی در بخش خصوصی، لهستان تبدیل به پرچدار گردشگری سلامت در منطقه‌ خود شده است.

با درنظر گرفتن رشد عظیم اقتصادی این کشور در سال‌های گذشته، لهستان می‌تواند به راحتی در دهه پیش رو تبدیل به یکی از قطب‌های مرجع برای گردشگری سلامت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.