برند بزرگ و معتبر بیمارستان‌های هلیوس چگونه ساخته شد؟

بیمارستان هلیوس: بزرگترین بیمارستان‌ زنجیره‌ای خصوصی در اروپا و آلمان

رضا جمیلی، پارسا خاکنژاد؛ تحریریه مدتورپرس| در میان ابربیمارستان‌های زنجیره‌ای و امپراطوری‌های درمانی کشور آلمان، نام دو برند بالاتر و درخشان‌تر از بقیه دیده می‌شود.

قبلا در مطلبی درباره بیمارستان‌های برتر آلمان به بزرگی و اعتبار بیمارستان شاریته برلین پرداخته بودیم. امروز اما نوبت پرداختن به بیمارستانی است که بر خلاف شاریته، مالکیت آن خصوصی‌ست وموفق شده خدمات خود را به خارج از مرزهای آلمان نیز صادر کند.

بر خلاف شاریته، بیمارستان هلیوس (Helios) از قدمت چند قرنی و شجره‌نامه تاریخی و میراث پزشکی عظیم برخوردار نیست و نسبتا بیمارستانی جدید محسوب می‌شود.

علاوه بر آن هلیوس از حمایت‌های گسترده دولت فدرال آلمان نیز برخوردار نیست و دانشگاه، آکادمی و مرکز تحقیقاتی انحصاری نیز ندارد، اما با این وجود رشد و گستره تشکیلات پزشکی آن حتی از رقیب دیرینه آن نیز بالاتر است.

بیمارستان هلیوس در برلین آلمان.
بیمارستان هلیوس در برلین آلمان.

تاریخچه بیمارستان هلیوس

در سال ۱۹۸۷ و در شهر  لوترباخ ایالت هسه آلمان یک بیمارستان توسط دکتر لوتز هلمیگ احداث شد. در همان سال او کلینیکی دیگر به نام آرکلپیوس نیز افتتاح کرد.

در پی یک سری دعواهای حقوقی هلمیگ در سال ۱۹۹۴ از این دو بیمارستان کنار کشید و پس از یک سال تلاش مداوم او بیمارستان جدید خود را بنیان نهاد. برای نامگذاری این بیمارستان جدید او سه حرف اول نام خود و سه حرف آخر نام بیمارستان سابق خود آرکپلیوس را ترکیب کرد و اینگونه بود که اولین بیمارستان هلیوس در سال ۱۹۹۵ پا به عرصه وجود نهاد. در سال ۲۰۰۱ هلمیگ پس از موفقیت‌های بسیار از ریاست بیمارستان‌های هلیوس بازنشسته شد.

دکتر لوتز هلمیگ بنیان‌گذار هلیوس، از نظر مجله فوربس با ثروت 1.8 میلیارد دلار؛ 1851مین ثروتمند دنیاست.

خریداری هلیوس توسط فرسنیوس 

تا سال ۲۰۰۴، برند بیمارستان هلیوس بیش از ۲۵ بیمارستان را در سرتاسر آلمان در اختیار داشت و از این بیمارستان‌ها سالانه ۱.۱ میلیارد یورو درآمد کسب می‌شد.

اما پس از بازنشستگی هلمیگ و عدم علاقه دیگر اعضای خانواده او به ادامه‌ کسب و کار بیمارستانی،‌ هلیوس به فروش گذاشته شد و در سال ۲۰۰۵، غول خدمات درمانی اروپا، یعنی شرکت «Fresenius» ۹۴ درصد سهام بیمارستان هلیوس را به ارزش ۱میلیارد و 500 میلیون یورو از خانواده هلمیگ خریداری کرد.

به علت شهرت و اعتبار نام بیمارستان هلیوس در آلمان،‌ چندین بیمارستان دیگر هم که تحت مالکیت هلدینگ فرسنیوس بودند نیز در برند هلیوس ادغام شدند و در سال ۲۰۰۸ هلیوس تبدیل به بزرگترین بیمارستان زنجیره‌ای خصوصی در آلمان شد.

این مطالب را هم بخوانید:

رسیدن هلیوس به اسپانیا: خریداری بیمارستان‌های کوئیرونسالود

تا سال ۲۰۱۶ با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های کلان شرکت فرسنیوس و خرید چند ده بیمارستان تراز اول دیگر در سراسر آلمان، هلیوس تبدیل به بزرگترین بیمارستان در سراسر آلمان شد.

اما حالا چشم مالکان بیمارستان هلیوس به مرزهای جدید نگاه می‌کرد. در سپتامبر ۲۰۱۶، شرکت فرسنیوس-هلیوس اقدام به خریداری بزرگترین گروه کلینیکی اسپانیا با نام «Quironsalud» کرد.

این خرید عظیم به ارزش ۵ میلیارد و 700 میلیون دلار، ۴۳ بیمارستان، ۳۹ مطب سرپایی و بیش از ۳۵ هزار کارمند جدید را برای مجموعه هلیوس به ارمغان آورد. با این اتفاق برند بیمارستانی هلیوس تبدیل به اولین مجموعه بیمارستانی شد که در دو کشور بزرگ اروپا به بزرگترین فراهم‌کننده خدمات درمانی تبدیل می‌شد.

بیمارستان هلیوسجایگاه برند هلیوس در گردشگری سلامت آلمان و اسپانیا

امروزه با توجه به این که هلیوس به بزرگترین مجموعه بیمارستانی آلمان و اسپانیا تبدیل شده و مهم‌تر از آن به علت مالکیت خصوصی آن، بخش قابل‌توجهی از خدمات گردشگری سلامت در این کشورها بر عهده این مجموعه بیمارستان‌ها است. اسپانیا و آلمان هر دو در میان 10 کشور محبوب گردشگران در دنیا هستند و طبیعتا بازار گردشگری سلامت نیز در این کشورها بسیار پررونق است.

برند بیمارستان هلیوس در حال حاضر ۸۹ بیمارستان فوق مدرن و ۱۲۸ مطب سرپایی در آلمان دارد. در کل این بیمارستان‌ها هلیوس ۷۳ هزار نفر پرسنل دارد و سود این بیمارستان‌ها در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۶ میلیارد یورو بوده است. مجوعه بیمارستان‌های هلیوس در آلمان سالانه به شش میلیون بیمار رسیدگی می‌کنند.

علاوه بر این، مجموعه اسپانیایی بیمارستان هلیوس (کوئیرونسالود) نیز ۵۱ بیمارستان و ۷۱ مطب سرپایی را در خود جای داده و به بیش از ۱۵ میلیون بیمار در سال رسیدگی می‌کند که سود حاصل از آن در سال به ۳ میلیارد یورو می‌رسد.

درمان‌های مطرح بیمارستان هلیوس در آلمان

با وجود تعداد زیاد مراکز درمانی هلیوس در آلمان و تبحر پزشکان این بیمارستان‌ها در تمامی رشته‌های پزشکی،‌ سایت رسمی این بیمارستان رشته‌های درمان سرطان، ارتوپدی، مغز و اعصاب، قلب و پزشکی کودکان را به عنوان برترین درمان‌های خود معرفی می‌کند.

کلینیک‌های پیشگیری هلیوس

این روزها یکی از ترندهای علم پزشکی که به شکل بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته و در حال رشد روزافزون است،‌ کلینیک‌های پیشگیری هستند. این کلینیک‌ها هدف اول خود را بر روی پیشگیری از ابتلای بیماران خود از طریق راهنمایی آن‌ها و ترویج سبک زندگی سالم  متمرکز کرده‌اند.

بیمارستان هلیوس نیز یکی از پیشگامان این نگرش به سلامت در اروپا است و به غیر مراکز درمانی ذکرشده،  بیش از ۱۷ مرکز پیشگیری و توانبخشی را  نیز در آلمان و اسپانیا اداره می‌کند. یازده عدد از این کلینیک‌های پیشگیری و توانبخشی در اسپانیا و ۶تای دیگر در آلمان قرار دارند.8 توصیه برای برندسازی بیمارستان‌ها

علاوه بر تشویق و راهنمایی بیماران برای حفظ سبک زندگی سالم،  این کلینیک‌های پیشگیری در زمینه بیماری‌های عصبی، ارتوپدی، قلبی و آنکولوژیک خدمات درجه یک توانبخشی نیز ارائه می‌دهند.

بخش بیماران بین‌المللی بیمارستان هلیوس

برای رسیدگی به روند سفر و درمان بیماران بین‌المللی، بیمارستان هلیوس با همکاری اتحادیه پزشکی آلمان یک دفتر جداگانه برای بیماران بین‌المللی واقع در برلین دارد.

این دفتر پرسنلی چندزبانه و زبده دارد و از ابتدای تماس بیماران با آن تا رسیدن به خاک آلمان و در طول پروسه درمان در آلمان و اقامت به آن‌ها کمک می‌کند.

 

برندینگ و تبلیغات بیمارستان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.