خدمات بهداشتی و درمانی لبنان و پتانسیل ورود به گردشگری سلامت

سلامت و تندرستی از مدتها پیش بخش حیاتی فرهنگ خاورمیانه را تشکیل می‌داده‌اند. اما آیا در این میان، سهم همه کشورها برابر است؟ یکی از دلایلی که رایج نبودن فعالیت های تندرستی در خدمات بهداشتی و درمانی لبنان را توجیه می‌کند این برداشت در میان مردم لبنان و مشتریان بالقوه است که این فعالیت‌ها همواره قیمت گزافی دارند. البته که نزد مردم اروپا و آمریکا چندان اطمینانی از نظر امنیت سیاسی نسبت به ورود به لبنان وجود ندارد.

درست است که برخی از این فعالیت‌های تندرستی به اندازه‌ای گران قیمت هستند که مانع رشد این صنعت می‌شوند اما وقتی صحبت از مبحث کوچینگ زندگی باشد، یعنی چیزی که یک جلسه آن به طور متوسط ۱۰۰ دلار هزینه دارد و اغلب به طی کردن چندین جلسه برایش نیاز است، پول به طور مشخص یک بازدارنده است؛ چیزی که یک مربی زندگی به نام گریس خلیف می‌گوید: این اتفاق برای همه رخ نمی‌دهد و موضوع غم انگیزی است زیرا زنان جوانی که تازه شغل خود را شروع می‌کنند و نزد من می‌آیند درآمد زیادی ندارند، بنابراین همواره پرداختن شهریه‌ها دشوار است. او توضیح می‌دهد که این یکی از دلایلی است که چرا جلسات گروهی را برای کوچینگ زندگی توصیه می‌کند؛ زیرا با اینکه تجربه این کلاس شخصی نیست اما شهریه‌ها پایین‌تر است.

جایگاه کنونی خدمات بهداشتی و درمانی لبنان

اگر شروع به پیدا کردن ریشه تندرستی در لبنان کنیم، این سؤال پیش می‌آید که آیا این کشور از پتانسیل توسعه صنعت گردشگری تندرستی برخوردار است یا خیر. برخی نظیر ادی بر این باور هستند که خدمات بهداشتی و درمانی لبنان پتانسیل بالایی برای پیشرفت از نظر جذب گردشگران پزشکی و درمانی دارد و در نتیجه به صنعت کلی گردشگری در این کشور کمک می‌کند. اگر بتوانیم خارجی ها را برای گردشگری پزشکی جلب کنیم اثر مثبتی بر اقتصاد می گذارد. ما روزهای افتابی بسیاری در سال داریم که می تواند روند توسعه ما را به سمت این نوع از گردشگری تغییر دهد. برای مثال، اگر کسی در لبنان جراحی داشته باشد می‌تواند پس از آن درمان تندرستی را تجربه کند تا دوران نقاهت پس از عمل را خوب سپری کند. هتل ها و اقامتگاه‌ها و اسپاهای کوچکی در سراسر کشور وجود دارند، درحالی که گزینه دیگر ماندن در مهمانخانه‌ها و آمدن به اسپاهای نزدیک است؛ نباید تنها به بیروت محدود شوید!

لبنان ۱۶۱ بیمارستان دارد که در این میان ۷ مورد بیمارستان دانشگاهی هستند. بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های لبنان از اعتبار و استاندارد ایزو ۹۰۰۰ و استاندارد بین‌المللی برای بیماری‌های حیاتی و اجرای عمل‌های پیچیده جراحی برخوردار هستند. خدمات بهداشتی و درمانی لبنان که می‌تواند به عنوان درمان‌های تخصصی در این کشور بیابید شامل ارتوپدی، درمان ستون فقرات، پیوند عضو و بیماری‌های قلبی و نیز درمان سرطان پیشرفته می‌شود.

خدمات بهداشتی و درمانی لبنان
آیا با افزایش تنش‌های خاورمیانه، صنعت گردشگری پزشکی لبنان می‌تواند جایگاهی در توریسم درمانی جهان به دست آورد؟

با تمام اینها، استدلال برخی از منتقدان این است که اگر روند نابودی فعلی برای ذخایر طبیعی لبنان ادامه پیدا کند بخش های دیگر جهان شرایط آرام تری برای تندرستی فراهم خواهند کرد. نباید فراموش کنیم که ناآرامی‌های سیاسی موجود در خاورمیانه از اثرگذاری بر عرصه گردشگری نیز غافل نمی‌ماند؛ چه برسد به بازارهای گوشه‌ای چون گردشگری تندرستی. خدمات بهداشتی و درمانی لبنان نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این حال، دولت لبنان دغدغه‌مندی خود در این زمینه را نشان داده است. مایکل فارائون، وزیر وقت گردشگری لبنان، چهار سال پیش از تمایل این کشور برای فراتر رفتن از جذب گردشگران همیشگی حاشیه خلیج فارس خبر داد و راهکار را در تمرکز بر گردشگری پزشکی عنوان کرد. او در این مورد افزود: «ما در لبنان از افراد متخصصی در زمینه صنعت مراقبت‌های پزشکی برخوردار هستیم که می‌توانند گردشگرانی را از کشورهایی مانند یمن، عراق، لیبی و الجزیره جذب کنند. تعداد روزافزون عراقی‌هایی که به دلایل پزشکی به لبنان می‌آیند نشان دهنده پتانسیل خوب گردشگری لبنان در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی است.»

آیا گردشگری پزشکی برای لبنان اولویت دارد؟

هرچند که گردشگری لبنان شاید هنوز آمادگی مناسبی برای پذیرفتن شاخه‌های متعدد گردشگری نظیر گردشگری سلامت، توریسم درمانی و گردشگری تندرستی نداشته باشد اما پتانسیل بالایی برای  این صنعت دارد که می تواند کیفیت زندگی جامعه محلی را ارتقا بخشد. با فراهم بودن بذر و آماده بودن زمین و وجود علاقه چیزی که همیشه مورد نیاز داشتن یک استراتژی و طرح توسعه است. اول از همه لازم است وزارت بهداشت عمومی در مورد ارزش سرمایه گذاری کردن در تندرستی و سلامت به منظور کاهش نهایی هزینه انباشت مراقبت سلامتی به دوش خودشان متقاعد شود. هنگامی که این اتفاق بیفتد آنها می‌تواند آغاز به کار با سهام داران مختلف، از سندیکاها گرفته تا شرکت‌های بیمه کنند و روی کمپین‌های آگاهی بخشی، فعالیت‌ها و اعمالی همکاری کنند که موجب می‌شوند مفاهیمی مانند تندرستی و سلامتی در میان مردم لبنان شناخته شده‌تر شود.

واقعیت این است که خدمات بهداشتی و درمانی لبنان در مقایسه بسیاری از کشورهای آفریقا و خاورمیانه پیشرفته‌تر و گسترده‌تر است. مشکل در چگونگی تغییر تصویری است که از این کشور و گردشگری لبنان ایجاد شده است. اما بیش از هرچیز، اقدام جدی دولت در رفع این مشکل در اولویت دستورکارها قرار دارد.

منبع: Executive Magazine، Travel News Digest

نظرات بسته شده است.