گردشگران سلامت چطور کلینیک‌ های باروری در خارج کشور خود را انتخاب می‌کنند؟

توصیه‌های یک متخصص به بیماران که می‌تواند برای گردانندگان کلینیک‌های باروری درس‌های خوبی داشته باشد

دکتر سانوس پاراسوس از مرکز پزشکی امبیو در آتن، که تاکنون بیش از ۲۰۰۰ دوره درمانی ناباروری داشته است می‌گوید: با توجه به سبک زندگی و افزایش سن ازدواج در جامعه امروزی تعداد تقاضاهای استفاده از خدمات کلینیک‌ های باروری در خارج کشور بسیار زیاد شده است.

پاراسوس در ادامه می‌افزاید: این درحالی است که با توجه به هزینه‌های انجام چنین درمانی اغلب زوج‌ها بخصوص در کشورهای توسعه یافته به دنبال استفاده از خدمات باروری ارزان‌قیمت خارج از مرزهای خود رفته‌اند که همین موضوع رونق تازه‌ای برای کلینیک‌ها و ارایه‌دهندگان خدمات گردشگری سلامت است. اما نکته اینجاست که چطور باید مرکز مناسبی برای انجام مراحل درمان ناباروری داشته باشیم؟ به عبارتی انتخاب کلینیک‌ های باروری در خارج کشور تابع چه شرایطی باید باشد؟

این متخصص زنان درپاسخ به سئوال یاد شده می‌گوید: مراحل و شرایط بسیار زیادی برای انتخاب و تعیین کلینیک مناسب است اما نکته‌ اساسی اینجاست که متقاضیان باید ابتدا براساس تمام آزمایشاتی که انجام داده‌اند اطمینان داشته باشند که نمی‌توانند بطور طبیعی فرزند داشته باشند و اصولا نیازمند دریافت چنین خدماتی هستند.

دلایل مراجعه گردشگران سلامت به کلینیک‌ های باروری در خارج کشور

وی درباره شرایط افرادی که اصولا نیازمند به دریافت خدمات کلینیک‌ های باروری در خارج کشور در این زمینه هستند می‌گوید: خانواده‌هایی که دارای شرایط زیر باشند درصورت تایید پزشک، نیازمند دریافت خدمات باوری در یکی از کلینیک‌های مخصوص ناباروری خواهند بود.

 • اگر سابقه چندین سقط جنین داشتید.
 • بانوان بالای ۳۸ سال که طی هشت ماه قبل نتوانسته‌اند باردار شوند.
 • بانوان زیر ۳۶ سال که طی یک سال گذشته باردار نشده‌اند.
 • بانوانی که مشکلات ژنتیکی داشته تاکنون باردار نشده‌اند.
 • مردانی که اضطراب شدید دارند.
 • بانوانی که درگیر بیماری سرطان شده‌اند و به دنبال فریز کردن یک تخم برای بارداری آینده هستند.
 • اگر به دنبال اهداء‌کننده تخم هستید و این کار در کشورتان مجاز شناخته نمی‌شود، یا اینکه لیست انتظار بسیار طولانی است.
 • اگر به دنبال اهداء‌کننده اسپرم هستید و این کار در کشورتان مجاز نیست یا اینکه لیست انتظار طولانی است.
 • اگر به دنبال مادر جایگزین هستید و این کار در کشورتان قانونی نیست یا اینکه اصولا گزینه‌ای ندارید.
 • اگر اختلال جنسی دارید و باید توسط متخصصان درمان شوید.
 • اگر در مرحله یائسگی قرار دارید

این متخصصان زنان پس از برشمردن نکات اولیه که می‌توانند تعیین‌کننده مراجعه متقاضیان به مراکز درمانی و کلینیک‌ های باروری در خارج کشور باشد می‌گوید: اگر یک یا چند نکته از موارد یاد شده بالا را تجربه کرده‌اید منطقی است که برای درمان اقدام به انتخاب مرکز مناسب کنید، هرچند فراموش نکنید باید تمام مراحل زیر نظر پزشک صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: قبل از اینکه برای انتخاب یک کلینیک‌ مناسب باروری در خارج کشور مشغول جستجو باشید اولین مرحله این است که با مشورت پزشک متخصص خودتان یک سری آزمایش کامل در این زمینه انجام دهید و اقدامات اولیه را قبل از انتخاب کلینیک مورد نظر شروع کنید؛ چون در این قبیل درمان‌ها معمولا برخی داروها باید دوره‌ای قبل از آغاز درمان مصرف شود.

به گفته این متخصص زنان نکته اساسی این است که با توجه به هزینه‌های درمان مورد نظرتان و اینکه خارج از مرزهای کشورتان باید پول نقد پرداخت کنید بهتر است قبل از آغاز کار بخشی از دوره درمان و کارهای اولیه را تحت پوشش بیمه خودتان در کشورتان انجام دهید که هزینه‌کمتری برای شما ایجاد کند، چون اگر از ابتدای کار، قصد استفاده از خدمات یکی از کلینیک‌ های باروری در خارج کشور کشور را داشته باشید صورتحساب بالایی را باید بپردازید.

همچنین، شما باید بدانید که شما باید برخی از پس‌انداز خود را صرف کنید، زیرا اکثریت کلینیک‌های خارجی با پرداخت پول نقد یا کارت اعتباری خود پرداخت می‌کنند. هزینه‌های مختلف در هر درمان متفاوت است و بنابراین قبل از سفر، شما باید تحقیقات دقیق در مورد قیمت های درمان انجام دهید.

پاراسوس می‌گوید: البته بعد از مرحله یادشده باید رقم دقیق پس‌انداز خودتان را با کمی محاسبه بیشتر درنظر داشته باشید تا براساس این رقم و اطلاعات حسابتان بتوانید کلینیک مناسب را انتخاب کنید و برای درمان عازم آن منطقه بشوید.

گردشگران سلامت کدام کلینیک‌ های باروری در خارج کشور را انتخاب کنند؟

وی تاکید می‌کند: پس از انجام مراحل بالا حالا نوبت به جستجو برای مرکز درمانی مناسب رسیده که باید براساس موارد یادشده زیر اقدام کنید.

 • نزدیک‌ترین و دردسترس‌ترین کلینیک را انتخاب کنید؛ به این دلیل که طی دوره درمان احتمالا مجبور خواهید بود چندین بار به محل کلینیک سفر کنید به عنوان مثال در مرحله، اهدای تخمک، انتقال جنین و …
 • امنیت و حاکمیت قانون در مقصد شما بسیار مهم است، به این دلیل که در برخی کشورها معمولا خارجی‌ها و گردشگران مورد تهاجم قرار می‌گیرد یا اینکه اصولا ثبات سیاسی در آن منطقه وجود ندارد.
 • اگرچه میزان هزینه بسیار مهم است، اما فراموش نکنید شما می‌خواهید فرزندی داشته باشید به همین دلیل بیشتر به کیفیت ارایه خدمات و سابقه کلینیک مورد نظر توجه داشته باشید. بخاطر داشته باشید کلینیک‌ های معتبر باروری در خارج کشور معمولا سابقه ‌خوبی از خود در فضای مجازی برجای گذاشته‌ و می‌گذارند.
 • اغلب کشورها درباره کیفیت ارایه خدمات پزشکی گواهینامه‌هایی صادر می‌کنند و برخی از کشورها نیز برای کلینیک‌های پذیرنده گردشگران خارجی چنین گواهینامه‌هایی دارند. پس بهتر است همه را کنترل کنید.
 • فقط به شعارها، تبلیغات، نوشته‌های داخل وب‌سایت کلینیک‌ های باروری در خارج کشور خودتان توجه نداشته باشید و درکنار آن به سایر مراجع اطلاعاتی و وب‌لاگ‌ها یا سایت‌های تخصصی و البته مشاورین هم توجه کنید. به این دلیل که اصولا کلینیک‌ها درباره نقص‌های خود چیزی نمی‌نویسد.
 • ارتباط کلیدی‌ترین نکته است. درباره توانایی ایجاد ارتباط با متخصصان و پرستاران خوب دقت کنید، چون ارتباط میان بیمار و پزشک و کادر درمانی می‌تواند اثرگذاری بالایی در نتایج به دست آمده داشته باشد. حتی اگر مترجم هم دارید بازهم خوب دقت کنید بهترین و با کیفیت‌ترین ارتباط را داشته باشید.
 • درباره شهرت، توانایی و امکانات کلینیک موردنظر جدیدترین اطلاعات ممکن را دریافت کنید، چون ممکن است برخی کلینیک‌ های باروری در خارج کشور شما سابقه خوبی داشته باشند ولی حالا همچون گذشته امکان ارایه خدمات را نداشته باشند، یا اینکه کادر مجرب گذشته از آنجا رفته است.
 • درباره تمامی مراحل و شرایط انجام خدمات مورد نیازتان اطلاعات داشته باشید و هزینه‌های هرکدام را تک‌تک سئوال کنید. بطور کلی از سئوال کردن ترسی نداشته باشید.
 • وقتی مرکز یا مراکزی را کاندید کردید از آنها بخواهید تمام مدارک موردنیاز را به شما ارائه کنند و پس از ترجمه دقیق آنها سعی کنید همه را خوب مطالعه کنید و با پزشک محلی خود درباره آنها صحبت کنید، حتی ممکن است در برخی موارد با وکیل یا شرکت بیمه خودتان هم صحبت کنید.
 • شما درحال سفر با یک رحم جایگزین، اهداء‌کننده یا جنین هستید، پس سعی کنید تمامی قوانین مروبط به ارائه چنین خدماتی را چه در کشور خودتان و چه در مقصد درمانی مطلع شوید و از آنها خبر داشته باشید.
 • درباره پزشک معالج در کلینیک تعیین‌شده اطلاعات کامل به دست آورید و ساعات آموزشی را که در این زمینه خاص پشت سرگذاشته خوب مطالعه کنید.
 • اگر دریافت کننده تخمک یا اسپرم هستید و به مسائل نژادی یا مذهبی اهمیت می‌دهید به مرکز تامین‌کننده تمام نکات مورد نظرتان را یادآوری کنید.
 • همیشه برای یک اتفاق پیش‌بینی نشده آمادگی داشته باشید و هرگز برای انجام کار عجله نکنید.

این متخصص زنان می‌گوید: حالا اگر تمام موارد و چک لیست‌های یاد شده را رعایت کرده‌اید با خیال راحت به مقصد درمانی خودتان سفر کنید و امیدوار باشید که هنگام بازگشت شما به عنوان پدر و مادر شناخته خواهید شد چون فرزندی در راه دارید.

مترجم: عماد عزتی

نظرات بسته شده است.