ویزای M هندی‌ها همان ویزای T خودمان است اما…

هند می‌خواهد با تسهیل ورود بیماران خارجی از طریق ویزای M تا ۱۰درصد به حجم اقتصاد گردشگری سلامت خود اضافه کند

هندوستان به عنوان یکی از کشورهای مطرح در گردشگری پزشکی اینبار برای دستیابی به درآمدهای بالاتر از این صنعت پرسود سیاست نوینی برای ورود گردشگران علاقمند اتخاذ کرده است. ویزای M یکی از این سیاست‌هاست.

به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران؛ بخش گردشگری سلامت هندوستان سال گذشته با رقمی معادل ۵/۵ میلیارد دلار درآمد از صنعت گردشگری پزشکی سهم بالایی از درآمدهای حاصل از این صنعت در منطقه را به خود اختصاص داده است و برآوردهای دولت این کشور بیانگر این نکته است که گردشگری پزشکی هندوستان تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی به رقمی معادل ۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

کنفدراسیون صنایع هندوستان، در این زمینه تایید کرده است که رشد کیفیت ارائه خدمات پزشکی در کنار قیمت‌های مناسب این خدمات برای گردشگران سایر نقاط دهکده جهانی باعث روند رشد درآمدهای حاصل از آن شده است و برای این منظور دولت سیاست‌های جدیدی تدارک دیده است که اولین اقدام ابداع نوع جدیدی از ویزا با نام ویزای M است.

کارشناسان این کنفدراسیون در این زمینه می‌گویند: برآوردهایی که انجام داده‌ایم بیانگر این نکته است که روند دریافت ویزا برای گردشگران پزشکی کمی طولانی است و با توجه به این شرایط در برخی موارد بیماران و نیازمندان به خدمات درمانی که محدودیت زمانی دارند از ورود به این کشور منصرف شده و در سایر نقاط جهان خدمات موردنیاز را دریافت می‌کنند. به همین دلیل با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان مربوطه ویزای M معرفی شد.

این گروه از کارشناسان درباره امتیازات این نوع ویزا نیز می‌گویند: روند دریافت چنین ویزایی نسبت به سایر ویزاها بسیار کوتاه‌تر است و تایید مراکز پذیرنده بیماران خارجی در هندوستان در واقع تمام‌کننده روند صدور این نوع ویزا خواهد بود. ما براین باوریم با این نوع ویزای مخصوص گردشگران سلامت روند ورود گردشگران پزشکی به هندوستان ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر کارشناسان این کنفدراسیون درباره تفاوت هزینه‌های دریافت خدمات پزشکی هندوستان نسبت به کشورهای توسعه‌یافته می‌گویند: هزینه ارائه خدمات پزشکی برای گردشگران بسیار پایین‌تر از کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکاست و در آخرین برآوردهای انجام شده طی سال ۲۰۱۷ میلادی هزینه دریافت خدمات در هندوستان با کیفیت مشابه تقریبا یک دهم آمریکا است.

گردشگران سلامت هند از چه کشورهایی می‌آیند؟

در گزارش منتشرشده از سوی کنفدراسیون صنایع هندوستان آمده اصلی‌ترین گردشگران پزشکی واردشده به خاک هندوستان دارنده پاسپورت ایالات متحده آمریکا بوده‌اند و درپی آنها بریتانیایی‌ها قرار گرفته‌اند. این درحالی است که براساس تبلیغات گسترده فعالان بخش گردشگری سلامت هندوستان در بازارهای هدفش انجام داده سال ۲۰۱۸ میلادی کشورهای مشترک‌المنافع فدراسیون روسیه نیز مجموعا ۳۰ درصد از گردشگران پزشکی هندوستان را به خود اختصاص داده‌اند و در نهایت بنگلادشی‌ها و شهروندان افغانستان نیز اخیرا به جمع بیماران ورودی به هندوستان قرار گرفته‌اند.

لازم به یادآوری است که اصولا با توجه به وجود مراکز درمانی بین‌المللی و هتل‌بیماراستان‌های مدرن، مقاصد اصلی گردشگران پزشکی ورودی به هندوستان عبارتند از شهرهای چنای، کلکته، بمبئی، حیدرآباد و بنگلور تعیین شده‌اند.  این درحالی است که پس از دریافت خدمات پزشکی موردنیاز این گردشگران خدماتی چون شرکت در دوره‌های مدیتیشن، یوگا و اقامت در طبیعت از جمله خدمات دیگری است که از سوی گردشگران سلامت ثانویه مورد توجه قرار گرفته است.

رائول سوندر یکی از فعالان در زمینه بازاریابی گردشگری پزشکی هندوستان درباره خدمات ارایه ویزای M می‌گوید:  ویزای M می‌تواند امتیاز مناسبی برای روند رشد ورود گردشگران به این کشور باشد اما نکته قابل‌توجه اینجاست که اصولا هندوستان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری اصلی جهان است و این امتیاز درکنار وجود مراکز سلامتی بالا در این کشور می‌تواند رشد قابل توجه گردشگران پزشکی ثانویه را در این کشور ایجاد کند.

سوندر در ادامه تاکید می‌کند: گردشگران سلامت ثانویه در این کشور به عنوان امتیازی شناخته می‌شود که احتمالا سال ۲۰۱۹ میلادی مسئولان تصمیم‌گرفته‌اند از این امتیاز حداکثر استفاده ممکن را داشته باشند تا درآمدهای گردشگری سلامت هندوستان به ارقام بالاتری از حال حاضر باشد. برآورد می‌کنیم احتمالا براساس سیاست‌های جدید گردشگرانی از رومانی، لهستان و بلغارستان در کنار کشورهای درحال توسعه آفریقایی به این گردشگران بپیوندند.

ترجمه: شیدا رمزی

۳ نظرات
 1. farhad می گوید

  با سلام منظور از ویزای m چیست؟ گویا فواید زیادی دارد؛ آیا منحصرا این نوع ویزا مخصوص کشور هندوستان است؟

  1. رضا جمیلی می گوید

   medical visa در بسیاری از کشورهای پیشرو در گردشگری سلامت رواج دارد. اما ویزای m که در این گزارش اشاره شده مخصوص بیماران خارجی متقاضی استفاده از خدمات مدیکال توریسم هند است.

  2. شیدا رمزی می گوید

   درود به شما براساس سیاست‌های مختلف ارایه ویزا به متقاضیان بازدید از کشورها انواع مختلفی از ویزا برای گردشگران خارجی درنظر گرفته می‌شود که براساس نوع و کارایی ویزا حروفی خاص دارند به عنوان مثال در برخی از کشورها ویزای T به معنی ویزای توریستی هست ولی مثلا در برخی کشورها همین نوع ویزا با حرف V یعنی ویزیت صادر می‌شود. برای اینکه بتوانید دقیقا متوجه کلمات در ویزاهای مختلف باشید بهترین گزینه این است که در وب سایت سفارت مربوطه بخش ویزا رو خوب مطالعه کنید اما این نوع ویزا یعنی M در هندوستان مخصوص مدیکال توریست هست و حتی از طریق درگاه سفارت‌خانه‌ها نیز قابل ثبت است و به سرعت در صورت تکمیل بودن مدارک ویزای الکترونیکی صادر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.