یک تیر و دونشان در جزیره موریس

موریس؛ جایی که تفریح و درمان در هم آمیخته است

وقتی صحبت از جزیره موریس می‌کنیم، ناخودآگاه سواحل زیبا و چشم‌انداز فوق‌العاده اقیانوس در ذهن تک تک افراد ایجاد می‌شود، درحالی که تقریبا نزدیک به یک دهه است که باید این تصویر را کمی متفاوت تصور کنیم، چون ارایه انواع خدمات پزشکی با استانداردهای بسیار بالای بین المللی جزو خدمات قابل عرضه در این جزیره اقیانوس هند است.

به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری ایران، موریس جزیره‌ای است در جنوب غربی قاره آفریقا که سواحل زیبا و طبیعت بکر آن طی سنوات گذشته سالانه بیش از یک میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کرد، اما از ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی این روند تغییر کرد و علاوه بر گردشگران عمومی اکنون گردشگران پزشکی و سلامت نیز آدرس این جزیره را به خوبی به خاطر سپرده‌اند.

آتنا ناراشیا، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری موریس این جزیره به سی ان ان می‌گوید: از ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی اهمیت توجه به گردشگری سلامت و تندرسی برای مسئولان و سیاستگذاران این جزیره روشن شد، به همین دلیل تصمیم‌گرفته شد که در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های دقیق و منطقی صورت پذیرد.

اسپاهای موریس
هتل و اسپا در جزیره موریس

ناراشیا در ادامه می‌افزاید: بررسی‌های اولیه نشان داد که اصلی‌ترین جاذبه گردشگری این منطقه طبیعت بکر و زیبای جزیره موریس است به همین دلیل مسئولان امر تصمیم‌گرفتند ابتدا برای ایجاد مراکز SPA و بطور کلی گردشگری سلامت برنامه‌ریزی کنند، پس با تدوین نقشه راه میان مدت ۵ ساله بگونه‌ای برنامه‌ریزی شد که هرگونه سرمایه‌گذاری در این کشور برای دوره‌ای ۵ ساله معاف از مالیات باشد و جهت دستیابی به منابع مالی مورد نیاز هم وام‌های بدون بهره با دوره استراحت ۳ ساله تعلق گرفت.

این مقام مسئول تاکید می‌کند: طی سال‌های نخست روند کار کند پیش رفت اما با درنظر گرفتن افزایش تقاضای سفر به منطقه و همچنین تبلیغاتی که صورت گرفت اکنون نزدیک به ۵۰۰ مرکز ارایه دهنده خدمات تندرستی فعال در منطقه داریم.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری جزیره موریس می‌گوید: البته این پایان کار نبود چون هدف اصلی دستیابی به تعداد بالای گردشگران خارجی در بخش پزشکی بود از این رو با درنظر گرفتن اهمیت برنامه همزمان با اجرای برنامه‌های زیرساختی، تبلیغاتی و … درباره ارایه اطلاعات مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی موریس به بازارهای هدف نیز برنامه‌ریزی شده بود.

به گفته وی اکنون سالانه نزدیک به ۱۸۰۰۰ گردشگر پزشکی به این بخش از اقیانوس هند جهت دریافت خدمات با کیفیت و تجربه سفری خاطره‌انگیز سفر می‌کنند و برآوردها حکایت از آن دارد که با درنظر گرفته سرمایه‌گذاری‌های انجام شده این تعداد گردشگر تا سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از ۲۵ هزار نفر خواهد رسید.

     مطالب مرتبط:

جرارد گویدی، بنیانگذار مرکز پزشکی Chirurgie Esthetique در این زمینه می‌گوید: آرامش و طبیعت بکر در جزیره موریس امتیازی است که می‌تواند درکنار خدمات پزشکی برای گردشگران پزشکی امتیازات ویژه‌ای ایجاد کند، به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش گردشگری پزشکی و سلامت یا تندرستی موریس همواره با رشد قابل توجهی روبرو هستند.

به گفته وی، مرکز درمانی Chirurgie Esthetique در اولین سال آغاز فعالیتش یعنی اواسط سال ۲۰۰۰ میلادی تنها ۳ بیمار خارجی برای کاشت مو پذیرش داشت اما با درنظر گرفتن تبلیغات و سرمایه‌گذاری‌های منطقی و گسترده‌ای که صورت گرفته است سال گذشته همین مرکز با رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۵۰۰ بیمار برای کاشت مو پذیرش داشت که ۸۵ درصد آنها بیماران خارجی بودند.

گویدی معتقد است بهترین نوع سرمایه‌گذاری در گردشگری پزشکی موریس در بخش ارایه خدمات لوکس پزشکی مثل کاشت مو، جراحی‌های زیبایی، لیپوساکشن، آرامش و تندرستی و … است به همین دلیل نیازی نیست سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در بخش ارایه خدمات تخصص گسترده صورت پذیرد هرچند ۵ مرکز تخصصی در بخش قلب عروق، IVF و درمان ناباروری، چشم و دندان‌پزشکی علاوه بر مراکز تندرستی موجود فعالیت می‌کنند.

کویدی درباره بازارهای هدف این منطقه می‌گوید: براساس اطلاعات موجود هم اکنون ۳۰ درصد از گردشگران سلامت و پزشکی ورودی به موریس از کشور فرانسه هستند و ۷۰ درصد باقی از سایر نقاط جهان اما برنامه‌ریزی انجام شده از سوی مسئولان به این صورت است که سهم بالاتری از بازار اروپا بخصوص کشورهای اسکاندیناوی داشته باشیم به این دلیل که سواحل و نور خورشید موریس برای گردشگران بازار هدف اسکاندیناوی در کنار خدمات پزشکی مورد نظرشان بسیار جذاب است.

ترجمه: شیدا رمزی 

1 نظر
  1. ‌همایون عزآبادی می گوید

    واقعا اطلاعات مفید و جالبی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.