تهران نیازمند یک دهکده سلامت است

شهر تهران به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری سلامت ایران به‌شمار می‌رود. احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، بر این باور است که این شهر ظرفیت بسیار بالایی در گردشگری و گردشگری سلامت دارد. به اعتقاد او وجود پیشینه تاریخی قوی و همچنین تجهیزات مدرن صنعت پزشکی در این شهر می‌تواند گردشگران سلامت بسیاری را به تهران بکشاند. مسجدجامعی سال‌ها یکی از فعالان حوزه فرهنگی و سیاسی کشور بوده و در این مدت فعالیت‌های بسیاری از جمله راه‌اندازی نمایشگاه بین‌المللی کتاب، نمایشگاه بین‌المللی قرآن، خانه کتاب و … انجام داده است. در ادامه گفتگوی او را با مدتورپرس می‌خوانید.

شهر تهران از نظر گردشگری و گردشگری سلامت در چه جایگاهی قرار دارد؟

در ابتدا باید بحث گردشگری در این شهر مطرح شود. شهر تهران به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی ری و با توجه با آخرین اکتشافات باستان شناسان، قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارد. این درحالی است که ظرفیت تاریخی شهر تهران ناشناخته مانده است. خروج از این ناشناختگی کار مهمی است که باید در این حوزه انجام شود. یکی از اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر تهران‌گردی است که گروه‌های عکاسی و خبری نیز درکنار آن نیز حضور داشتند. پس از گردشگری، وجود تاسیسات مناسب در حوزه سلامتی باعث رونق گردشگری سلامت خواهد شد.

شورای شهر تهران چه اقداماتی را درخصوص گردشگری سلامت در این شهر انجام داده است؟

گردشگری سلامت در ایران با رویکرد گردشگری نسبتا جدید است. این گردشگری شامل دو قسمت گردشگری سلامت داخلی و خارجی است و خدماتی که در این حوزه ارائه می‌شود هم دارای سطوح مختلف است. ما باید برای هردو قسمت از این گردشگری شرایط مناسبی را نیز فراهم کنیم. اتفاقی که درگذشته بارها در تهران رخ می‌داد این بود که گردشگران بسیاری از شهرهای مختلف به‌منظور درمان به تهران می‌آمده‌اند به همراه همراهان خود در شرایط دشوار و نامناسبی کنار خیابان می‌ماندند. در شورای پیشین برای حل این مشکل با برخی از بیمارستان‌ها وارد مذاکره شدیم، مشارکت‌هایی نیز صورت گرفت و هم‌اکنون خدمات رفاهی به این گردشگران سلامت ارائه می‌شود. در سطح بین‌المللی هم نیز برخی از فعالیت‌ها انجام شده است که نیازمند تکمیل شدن هستند و باید بیمارستان‌ها برای ارائه خدمات در سطح بین‌المللی نیز خدمات بهتر و بیشتری را ارائه دهند.

رشد گردشگری سلامت در تهران نیازمند چه نوع خدماتی است؟

در تهران زمین کمیاب و بسیار گران است و شاید برای انجام بعضی از پروژهای گردشگری سلامت صرفه اقتصادی نداشته باشد اما اگر این پروژه‌ها در حواشی تهران انجام شوند قطعا یک سرمایه‌گذاری بلند مدت خواهد بود. یکی از این پروژه‌ها احداث دهکده و یا روستای سلامت است که باید تاسیسات و تجهیزات مدرن و مناسب پزشکی و درمانی در آن ایجاد شود. روستاهای بسیاری در حاشیه‌ تهران با آب‌وهوای مناسب وجود دارد که اختصاص دادن یک یا چند روستا به احداث این مکان‌ها همراه با سایت‌های تفریحی، ورزشی و اقامتی می‌تواند ظرفیت بسیار زیادی را در این صنعت در تهران به‌وجود آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.