رقیبی بی‌رحم برای ایران و ترکیه و امارات

گردشگری سلامت در رژیم اسرائیل چه تهدیدی برای بازیگران مهم خاورمیانه دارد؟

بارها در مدتورپرس تاکید کرده‌ایم که از دست دادن برخی از بیماران بین‌الملل متقاضی سفر به ایران به دلایل اداری و بوروکراسی طویل یا ضعف در مارکتینگ، می‌تواند به معنای تعارف زدن آن‌ها به یکی از دشمنان کشور یعنی رژیم اسرائیل باشد. اما کمتر فعال گردشگری سلامت است که شناخت دقیقی از وضعیت این صنعت در این رژیم داشته باشد. با تمرکز بر شناخت وضعیت و تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های اسرائیلی‌ها در گردشگری سلامت با هدف حفظ بازارها و مشتریان مدیکال توریسم ایران، امروز به این موضوع می‌پردازیم.

همان‌طور که به وفور در مطالب مربوط به گردشگری سلامت خاورمیانه اشاره کرده‌‌ایم ایران، ترکیه و امارات متحده به گردشگری سلامت منطقه را به انحصار خود در آورده‌اند. البته مدلی که ترکیه و ایران با تکیه بر آن گردشگری سلامت خود را اداره می‌کنند بسیار شبیه به یکدیگر و دارای کنتراست بالایی نسبت به امارات متحده است.

امروز اما به رقیبی می‌پردازیم که حتی نام آن نیز سرچشمه اختلاف‌نظر و بحث‌های فراوان است و از بسیاری از نظرها، حتی در گردشگری سلامت، شباهتی به اکثر کشورهای دنیا ندارد. گردشگری سلامت در رژیم اشغالگر اسرائیل را می‌توان به عنوان  ترکیبی از مدل‌های اماراتی و ترکی-ایرانی و با نوآوری‌های اضافه‌شده توسط رژیم این کشور شناخت.

مانند بسیاری از جوانب صنعتی و علمی دیگر رژیم اسرائیل، گردشگری سلامت در اسرائیل نیز وابسته به یهودیان ساکن دیگر کشورها است. امروز به پتانسیل‌های خاصی که این جوامع و وضعیت ویژه رژیم اسرائیل برای گردشگری سلامت ایجاد می‌کنند می‌پردازیم.

تاریخچه

گردشگری سلامت در رژیم اسرائیل صنعتی نوپا و جوان با کمتر از بیست سال سابقه است. به دلایل سیاسی و تنش‌های منطقه‌ای سفر به این کشور برای مقاصد سیاسی حتی توسط یهودیان ساکن دیگر کشورها نیز دور از ذهن محسوب می‌شد.

با این وجود پزشکی اسرائیل به علت وجود دانشمندان یهودی مهاجری که تخصص بالایی دارند همواره یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در سراسر آسیا بوده است. پس از جنگ سال ۲۰۰۶ با لبنان و آرام شدن تدریجی وضعیت سیاسی در این کشور تمرکز برای استفاده از گردشگری سلامت در رژیم اسرائیل به عنوان بخشی از اقتصاد این کشور صورت گرفت. در همان سال ۲۰۰۶ رژیم اسرائیل بیش از ۱۵ هزار گردشگر سلامت جذب کرد که رقمی انفجاری برای یک مقصد نوپا محسوب می‌شود.

دیاسپورای یهودیان: کلید موفقیت گردشگری سلامت اسرائیل

بخشی از جمعیت هر کشور در دنیا در دیگر کشورها زندگی می‌کند که به آن جوامع دور از وطن یا دیاسپورا گفته می‌شود. این جمعیت در مورد اکثر کشورها یک پوئن و بازار بالقوه محسوب می‌شود. برای مثال کشور خودمان بیش از ۳ میلیون نفر در جوامع دور از وطن خود دارد.

سیاست توسعه طلبانه و نژادی رژیم اسرائیل اهدای شهروندی به تمامی یهودیان جهان است و به همین دلیل سیاستگذاران اسرائیلی، دیاسپورای این کشور را بالغ بر ۱۰ میلیون در نظر می‌گیرند که بر خلاف دیاسپورای ایرانی روابط بسیار عمیق‌تری با سرزمین‌های اشغالی خود دارند و به وفور به این منطقه سفر می‌کنند.

بسیاری از این جمعیت یهودی (نزدیک به ۵۰ درصد) ساکن ایالات متحده آمریکا هستند که قیمت گزاف نظام‌درمانی و بیمه‌ درمانی ناکارآمد آن شهره است. بنابراین بسیاری از این افراد برنامه‌های درمانی خود را با سفرهای سالانه خود به رژیم اسرائیل هماهنگ می‌کنند. اتفاقی که یک بازار بالقوه عظیم را برای این رژیم محیا می‌کند، بازاری که هیچ کشور دیگری به این شکل به آن دسترسی ندارد.

بازار‌های هدف

به غیر از دیاسپورای یهودیان که بخش اصلی گردشگران سلامت اسرائیل را تشکیل می‌دهد، کشور‌های شرق اروپا مانند روسیه و اوکراین نیز از مشتریان خدمات گردشگری سلامت رژیم اسرائیل هستند. قبرس نیز به علت فاصله نزدیک جغرافیایی و نزدیکی سیاسی خود با رژیم اسرائیل بخش دیگر بازار گردشگری سلامت این کشور را تشکیل می‌دهد.

اخیرا در طی پروسه موسوم به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و رژیم اسرائیل،‌ یکی از اولین توافقنامه‌های امضا شده بین امارات و رژیم اسرائیل نیز یک قرارداد گردشگری سلامت بود که درهای رژیم اسرائیل را به بخش‌های عظیم‌تری از بازار گردشگری سلامت خاورمیانه می‌گشاید.

رژیم اسرائیل در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت جذب کرد که از این تعداد سود خالصی معادل ۲۸۰ میلیون دلار به دست آمده است.

درمان‌های مطرح گردشگری سلامت رژیم اسرائیل

یکی از اصلی‌ترین درمان‌های رژیم اسرائیل که به دلایل سیاسی از زمان شکل‌گیری این کشور تمرکز خاصی بر توسعه و موفقیت‌ آن وجود داشته است، درمان ناباروری است. اسرائیل در میان پیشرفته‌ترین کشور‌های دنیا در درمان ناباروری است و هر دوره IVF در این کشور با درصد موفقیت میانگین ۵۲ درصد، بالاترین درصد موفقیت این درمان در دنیا را به خود اختصاص داده است.

اسرائیل همچنین به عنوان مهد جراحی پیوند مغز استخوان شناخته می‌شود. این درمان یکی از پیچیده‌ترین درمان‌های پزشکی مدرن است و نیاز به تطبیق ۱۰۰ درصدی بافت اهدایی با بدن دریافت‌کننده دارد. نبود امکان این درمان در قبرس یکی از اصلی‌ترین دلایل سفرهای درمانی قبرسی‌ها به رژیم اسرائیل است. درمان‌های مغز و اعصاب،‌ سرطان و ارتوپدی از دیگر درمان‌های مطرح رژیم اسرائیل هستند.

آژانس‌های گردشگری سلامت رژیم اسرائیل

گردشگری سلامت در رژیم اسرائیل یکی از بزرگ‌ترین بازار‌های بالقوه در دنیا را داراست. رسیدگی به نیازهای چنین بازار متنوعی نیازمند شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت زبده‌ای است که در این زمینه نیز رژیم اسرائیل در میان کشورهای پیشروی دنیا است. از معروف‌ترین این شرکت‌ها می‌توان شرکت‌های شِبا و اچ‌ام‌سی اسرائیل را نام برد.

دریای مرده: یک جاذبه‌ طبیعی پرمشتری

در کنار ظرفیت‌های گسترده در بازار هدف و نظام پزشکی قدرتمند، اسرائیل از ظرفیت‌های طبیعی-درمانی نیز در گردشگری سلامت خود بی‌بهره نیست. در مرز اردن، فلسطین و رژیم اسرائیل پست‌ترین و شورترین دریاچه دنیا موسوم به دریاچه مرده قرار دارد.

آب این دریاچه 9 برابر آب اقیانوس شوری دارد که از شکل گیری حیات در آن جلوگیری می‌کند و به همین دلیل دریای مرده لقب گرفته است. اما برای انسان‌ها، این میزان بالای نمک منجر به شکل‌گیری یکی از پرخاصیت‌ترین مراکز تجمع کانی‌های درمانی شده‌است.

در سال‌های اخیر استفاده‌های درمانی از آب این دریاچه اوج گرفته و تبدیل به یک امتیاز فروش برای گردشگری سلامت رژیم اسرائیل شده است. آفتاب‌درمانی، گل‌درمانی و آب درمانی به وفور در این دریاچه متقاضی دارد و در بسیاری از موارد استفاده از آب غنی این دریاچه برای درمان بیماری‌های پوستی و تنفسی توسط پزشکان رژیم اسرائیل تجویز می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.