اروپا به دنبال راه‌حلی برای گردشگری

اتحادیه اروپا به‌دنبال راه‌حل مناسب برای راه‌اندازی گردشگری در این قاره

اقتصاد بعضی از کشورهای جهان مانند یونان و اسپانیا بر پایه گردشگری است. از این رو این کشورها درصدد از سرگیری گردشگری در اروپا هستند. این در حالی است که کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه که گردشگری تنها قسمت کوچکی از اقتصاد این کشورها را تشکیل می‌دهد، خواهان ادامه شرایط موجود و راه نیفتادن صنعت گردشگری در چند ماه آینده هستند. در اتحادیه اروپا بسیاری کشورها در قراردادی نانوشته سیاست‌های این دو کشور را دنبال می‌کنند.

اگرچه شهرهای کوچک قوانین مخصوص به خود را اجرا و پیاده‌سازی می‌کنند اما وجود یک برنامه حساب شده و منظم در اتحادیه اروپا برای جلوگیری از سردرگمی در گردشگری یک امر ضروری است.

وزیران گردشگری کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای رفع مشکل گردشگری و دستیابی به یک توافق‌نامه به‌صورت مداوم در حال بحث و تبادل نظر هستند تا بتوانند در تابستان یا پاییز سال جاری میلادی صنعت گردشگری کشورهای عضو اتحادیه را احیا کنند. آن‌ها برای شروع مجدد گردشگری در اروپا موارد بسیاری مانند بررسی دمای بدن گردشگران قبل از سوار شدن به هواپیما، گرفتن آزمایش خون کرونا ویروس از گردشگران قبل از پرواز و حتی اهدای گواهی سلامتی به افراد به‌منظور مبتلا نبودن به ویروس کرونا برای سفر در تعطیلات را مورد بررسی قرار داده‌اند.

برگزیت و شرایط آغاز گردشگری در انگلیس

در شرایط کنونی انتظار می‌رود گردشگران انگلیسی آخرین گردشگرانی باشند که اجازه سفر به مکان‌های مختلف اروپا را دریافت می‌کنند؛ زیرا به عقیده اتحادیه اروپا واکنش این کشور برای مقابله با ویروس کرونا بسیار کند بوده و همچنین به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قوانین این اتحادیه برای شهروندان بریتانیا صدق نمی‌کند.

با لینکدین مدتورپرس همراه شوید

کشورهای اسپانیا و اتریش به گردشگران کشورهایی که تعداد مبتلایان آن‌ها به ویروس کرونا کم است، مانند آلمان اجازه سفر را به کشورشان را صادر می‌کنند اما این اجازه برای گردشگران انگلیسی حداقل تا اکتبر سال جاری از سوی این کشورها صادر نخواهد شد. کشورهای دیگری مانند قبرس گردشگران کشورهای آلمان، یونان و هلند را به خرید و رزرو سفر برای تعطیلات تشویق کرده اما در میان لیست آن‌ کشور بریتانیا دیده نمی‌شود.

یونان به‌دنبال راه‌حلی برای از سرگیری گردشگری

یونان از کمیسیون اتحادیه اروپا درخواست کرده است تا در سریع‌ترین زمان ممکن یک برنامه مناسبی را برای از سرگیری گردشگری ارائه دهد؛ زیرا صنعت گردشگری یک پنجم اقتصاد و بیش از یک چهارم شغل این کشور را تشکیل می‌دهد.

یونان به دنبال راهی برای آغاز گردشگری

گردشگری در یونان

یونان یکی از کشورهای جذاب و برند در گردشگری و جهانگردی است. این کشور برای آنکه بتواند گردشگری را از سر گیرد باید تبدیل به مقصدی ایمن‌تر برای گردشگران شود که این نیازمند پروتکل‌های مشترک اروپایی و روش‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است. ارگان‌های جهانگردی یونان ماه ژوئیه را به‌عنوان یک هدف برای شروع دوباره گردشگری در این کشور تعیین کرده است. وزیر گردشگری این کشور اعلام کرده از سیستمی برای ورود گردشگر به یونان حمایت می‌کند که در آن بتوان به گردشگر گذرنامه سلامت اهدا کرد. بنابراین این کشور قصد دارد که برنامه‌ای را در کشورهای مبدا برای انجام آزمایش کرونا بر روی گردشگران اجرا کند.

پروتکل اتحادیه اروپا درباره جهانگردی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها به طول انجامد. اگر یونان منتظر این تصمیم و برنامه‌ریزی بماند با فاجعه اقتصادی مواجه خواهد شد که شرایط را برای این کشور سخت می‌کند. بنابراین سیاستمداران یونان در مورد آنکه چگونه بدون خطر و مستقل گردشگر جذب کنند، درحال بحث و مبادله هستند.

عقیده چند کشور اروپایی دیگر

استدلال آلمان این است که یک مسابقه در اروپا با عنوان اینکه کدام کشور مجوز گردشگری را زودتر صادر می‌کند، در حال برگزاریست. این درحالی است که خطر همچنان ادامه دارد و عجله برای این کار می‌تواند برای گردشگران بسیار خطرناک باشد. کشورهای اروپایی برای رفع مشکل گردشگری در این قاره باید به معیارهای مشترکی برای محدویت‌های سفر رسیده و مسئولیت‌پذیر باشند.

و اما فرانسه مسیر سختی را در پیش گرفته و با محکوم کردن سفر به‌دنبال دلسرد کردن مردم برای بازدید از فرانسه و حتی برای اتباع این کشور است.

فرانسه قوانین گردشگری را سخت تر می کند

گردشگری در فرانسه

کشور پرتغال نسبت به کشورهایی که انتظار بازگشت گردشگری در سال ۲۰۲۰ را دارند، بسیار محتاط‌تر عمل می‌کند؛ زیرا آن‌ها معتقد هستند که گردشگری خارجی تا اواسط سال ۲۰۲۱ احیا نخواهد شد.

در حوالی دریای مدیترانه، استراحتگاه‌ها و هتل‌ها کاملا ناامید هستند. آن‌ها بعید می‌دانند که در ماه‌های مهم سال یعنی ژوئن، جولای و آگوست باز باشند.

ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در حال رزور سفر برای ماه‌های تعطیل سال بیشتر برای گردشگران داخلی هستند.

با توجه به شرایط موجود می‌توان گفت که به مرور گردشگری به اروپا باز خواهد گشت. در ابتدا هم نیز تقاضای داخلی بازار را به حرکت درخواهد آورد. در این میان گردشگری سلامت هم ممکن است به‌عنوان بخشی از گردشگری بهبود نسبی پیدا کند. اما آینده گردشگری پزشکی همچنان نامعلوم است؛ زیرا هنوز هیچ کشور اروپایی درصدد احیای آن نیست. اگر گردشگری براساس اعلامیه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی ساخته شود؛ چگونه می‌توان دوباره گردشگری پزشکی را در اروپا زنده کرد؟

ترجمه: افروز کریمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.