10 مقصد در حال ظهور در گردشگری سلامت دنیا

از این به بعد رقبای ما فقط هند و ترکیه نیستند، قطر و رژیم اسرائیل هم برای گردشگری سلامت کیسه دوخته‌اند!

گردشگری درمانی در دنیا، مدعیان زیادی دارد. از هند و ترکیه و برزیل گرفته تا کشورهای پیشرفته‌ای چون اسپانیا و انگلستان تا نام‌های کمتر شناخته‌شده‌ای چون اکوادور و پاناما.

اما در کنار این نام‌ها هستند کشورهای دیگری که در حال برنامه‌ریزی و تعریف مزیت‌های رقابتی خود برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری سلامت در سال‌های نزدیک‌اند. کشورهایی که ارائه خدمات باکیفیت و پیشرفته، ارائه خدمات گردشگری سطح بالا و از همه مهم‌تر تلاش برای تعریف بازارهای تخصصی را بخشی از این برنامه‌ها قرار داده‌اند.

در این گزارش با ده کشوری که در حال اضافه کردن نام خود به جمع مدعیان جدی مدیکال توریسم هستند آشنا می‌شویم.

1. جزایر کیمن

این جزیره کوچک دریای کارائیب با 55 هزار نفر جمعیت در فاصله حدود 770 کیلومتری از سواحل میامی فلوریدای آمریکا، نقطه اتصال گردشگران پزشکی از سراسر جهان است. نزدیک بودن آن به ایالات متحده همراه با خدمات بهداشتی ارزان و باکیفیت، جزایر کیمن را به یک مقصد جذاب برای گردشگران پزشکی، به ویژه برای آمریکایی‌ها تبدیل کرده است.

دامنه سفر پزشکی به این جزیره با تأسیس یک شهر سلامتی در سال 2014 در منطقهGrand Cayman بیشتر تکمیل شده است. Health City Cayman یا همان شهر سلامت کیمن، سرمایه‌گذاری مشترک بین دو شرکت مشهور یعنی گروه سلامت ناریانا، یک شرکت سرمایه‌گذاری سلامت هندی که مجموعه بیمارستان‌هایی در سراسر دنیا دارد و برند بیمارستانی اسنشن آمریکاست که در زمینه‌های جراحی قلب و ارتوپدی تخصص ویژه دارد و درآمریکا چند بیمارستان مشهور ازجمله سنت‌مری را اداره می‌کند.

جزایر کیمن هم جای تفریح آمریکایی‌هاست هم جای درمان آن‌ها.

2. اکوادور

اکوادور برای خودش موقعیتی ویژه در میان 20 مقصد برتر جهان از نظر کیفیت مراقبت‌های سلامت و بهداشتی کسب کرده است. شهر کوئنکا به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگران پزشکی که به اکوادور می‌روند ظهور کرده و سال‌هاست پناهگاه بازنشستگانی است از سراسر دنیا که می‌خواهند روزهای سالمندی خود را در آرامش بگذارنند.

معروف است که بیشتر پزشکان اکوادوری مشغول در بیمارستان‌های برتر این کشور، دوره آموزش و تحصیل خود را در آمریکا دیده‌اند و به دلیل ارائه خدمات تخصصی به بیماران در دنیا زبانزد شده‌اند.

در اکوادور درمان‌های پزشکی با قیمت‌های بسیار ارزان در دسترس بیماران است که در مقایسه با آمریکا 90 درصد ارزان‌ترند. WHO یا همان سازمان بهداشت جهانی، اکوادور را در رتبه ششم بهترین ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در سراسر جهان قرار داده است.

سرانه هزینه سالانه مراقبت‌های پزشکی در اکوادور 332 دلار تخمین زده می‌شود در حالی که در ایالات متحده این رقم 8608 دلار است. بیمارستان‌های اکوادور در زمینه‌های قلب و عروق، جراحی چاقی، مراقبت‌های زیبایی، دندان و ارتوپدی تخصص خاصی دارند.

3. باهاما

تعداد زیادی از مردم ایالات‌های مختلف آمریکا و کانادا نه تنها برای تعطیلات و وقت‌گذراندن در ساحل‌های آفتابی بلکه به منظور استفاده از خدمات بهداشتی ارزان‌قیمت در سطح کلاس جهانی که با امکانات پزشکی باهاما گره خورده، هر ساله راهی این کشور می‌شوند.

گردشگران پزشکی به طور گسترده‌ای جذب این جزیره می‌شوند؛ دلیل هم آشکار است: پروازهای نسبتاً ارزان و کوتاه‌مدت، جمعیت انگلیسی‌زبان این کشور کوچک و مهمتر از همه اینها، خدمات درمانی و پزشکی که با خدمات ارائه‌شده در ایالات متحده از نظر کیفیت رقابت می‌کند و از نظر هزینه به شدت رقابتی‌رتر است.

هزینه مراقبت‌های درمانی و بهداشتی در باهاما 25% کمتر از ایالات متحده است. بیمارستان‌های باهاما با متخصصان آموزش‌دیده در آمریکا کار می‌کنند و دارای امکانات خوبی برای درمان‌های مختلف ازجمله جراحی ستون فقرات و سرطان پروستات هستند.

4. السالوادور

این کشور کوچک آمریکای مرکزی بهشتی طبیعی برای گردشگران پزشکی است. مراکز بهداشتی و درمانی در السالوادور به دلیل برتری در درمان‌های دندانپزشکی و همچنین جراحی‌های زیبایی و پلاستیک شناخته شده‌اند.

اگرچه این کشور هنوز به دلیل ناامن بودن، در بین گردشگران شهرت بدی دارد، اما این روزها السالوادور وضعیت بسیار بهتری پیدا کرده است. پروازهای زیادی روزانه به پایتخت این کشور یعنی شهر سان‌سالوادور انجام می‌شود، جایی که محل اقامت ارزان به راحتی در دسترس بیماران خارجی است.

درمان‌های مقرون‌به‌صرفه باعث جذب گردشگران پزشکی از سراسر جهان به السالوادور شده است و بیمارانی که از آمریکا به دنبال خدمات درمانی به این کشور می‌آیند می‌توانند تا 60٪ هزینه‌هایی را که در کشور خود می‌پردازند پس‌انداز کنند.

پرسنل مجرب نظام درمانی السالوادور علاوه بر خدمات باکیفیت در بیمارستان‌های السالوادور، مراقبت‌های شخصی و اختصاصی هم به بیماران ارائه می‌دهند. سواحل بکر، غذای خوب و مهمان‌نوازی و خونگرمی مردم این کشور، محیط ایده‌آل موردنیاز بیماران را برای بهبود سریع فراهم می‌کند.

5. ویتنام

ویتنام یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جنوب شرقی آسیا را دارد. روند روبه رشد سفرهای پزشکی در ویتنام در سال‌های اخیر شاهد اوج‌گیری بوده است. بیماران زیادی به ویژه از ژاپن و استرالیا برای معالجه پزشکی به ویتنام می‌آیند تا یک دوره اوقات فراغت و آرامش را همراه بهبودی در این کشور دنبال کنند.

هانوی؛ پایتخت و ورودی اصلی ویتنام است و با پروازهای زیاد و ارزان از آسیا، استرالیا و کشورهای اروپایی توریست می‌پذیرد. بیمارستان‌ها و پرسنل پزشکی ویتنام از استانداردهای بین‌المللی و باکیفیت و ویژگی‌هایی چون حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران و حرفه‌ای بودن کادر درمان برخوردار هستند.

قیمت اکثر اقدامات پزشکی در ویتنام 70 درصد کمتر از کشورهای پیشرفته‌ و توسعه‌یافته اروپایی است. این کشور ترکیبی از شرقی بودن و مدرنیته را در دل خود دارد و روش‌های درمانی با گیاهان دارویی و سنتی، حمام گل و طب سوزنی آن حالا در میان توریست‌های درمانی و سلامت دنیا کاملاً شناخته‌شده است.

کتاب گردشگری سلامت6. رومانی

رومانی یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای آن دسته از گردشگران پزشکی است که به دنبال درمان‌های طبیعی مانند درمان با آب‌های معدنی، درمان با گل و یا درمان آسم در هوای سالم هستند. از زمان ارتباط رومانی با اتحادیه اروپا، سیستم بهداشت و درمان این کشور به طور قابل‌توجهی بهبود یافته است.

بیش از 70٪ از گردشگران پزشکی برای گردشگری آبگرم به رومانی می‌آیند؛ کشوری که یک فرآیند جامع درمانی برای توریست‌های سلامت تعریف کرده است. بیمارستان‌های رومانی در درمان‌هایی نظیر دندانپزشکی و جراحی‌های زیبایی بسیار عالی عمل می‌کنند.

گردشگران کشورهایی نظیر ایالات متحده و اروپای غربی قادرند با آمدن به رومانی بین 25 تا 40٪ هزینه‌های درمان‌های پزشکی در کشور خود را پس‌انداز کنند. به عنوان مثال، عمل لیپوساکشن در رومانی هزینه‌ای معادل یک‌پنجم کشورهای اروپای غربی دارد.

درمان در رومانی با خدمات خصوصی و بیمارستان‌های متعدد به‌گونه‌ای پیش می‌رود که نیازی به زمان طولانی انتظار نداشته باشد. ازطرفی کارکنان مهمان‌نواز و خوش‌برخورد رومانیایی به زبان انگلیسی مسلط هستند.

پروازهای ارزان و آسان به مقصد و از مبدا بخارست پایتخت رومانی، برای کشورهای مختلف در دسترس است. از سوی دیگر پرسنل پزشکی رومانی برای کسب مدرک پزشکی خود موظف به انجام مطالعات گسترده هستند و دانش خوبی دارند. مهم‌تر اینکه دولت رومانی مصمم است که این کشور را در نقشه بین‌المللی گردشگری درمانی جهان به عنوان یکی از مقاصد اصلی جا بیندازد.

7. اردن

اردن با رتبه یک در خاورمیانه و پنجم در جهان توسط بانک جهانی به عنوان قطب گردشگری پزشکی معرفی شده است! کشوری که دارای شورای اعتباربخشی مراقبت‌های بهداشتی خاص خود است که خود توسط ISQua (اتحادیه بین‌المللی کیفیت خدمات درمانی) معتبر شناخته شده است.

پزشکان اردنی اکثرا در دانشگاه‌های آمریکایی درس خوانده یا بورس تحصیلی انگلستان داشته‌اند. روابط دیپلماتیک خوب این کشور با سایر کشورها سفر راحت را برای گردشگران فراهم می‌کند. هزینه‌های پزشکی در اردن 70 تا 90 درصد ارزان‌تر از هزینه‌های  درمانی در ایالات متحده است.

همچنین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اردن کارمندان مسلط به زبان انگلیسی دارند. سیستم مراقبت‌های بهداشتی در کشور اردن با خدمات پزشکی پیشرفته و بیمارستان‌های تخصصی در درمان سرطان، ناباروری، بیماری‌های چشم، اعتیاد و سایر حوزه‌های پزشکی در دنیا شناخته‌شده است.

بیمارستانی در شهر «عمان» پایتخت کشور اردن

8. امارات

امارات متحده عربی به عنوان یک مقصد مشهور در زمینه بهداشت و درمان و سلامتی ظهور کرده است. امارات خانه بیش از 120 بیمارستان معتبر دارای گواهی‌نامه اعتبارسنجی JCI است که در این بیمارستان‌ها بیماران مختلفی از سراسر خاورمیانه رفت‌وآمد می‌کنند. همچنین گردشگران پزشکی از سایر مناطق جهان هم جذب زیرساخت‌های درمانی امارات شده‌اند.

هزینه‌های درمان‌های پزشکی در دبی (امارات) بازتابی از استانداردهای ممتاز درمانی این کشور است که با کمک قوانین دقیق تعریف می‌شود. به‌عبارتی هزینه‌های درمان در امارات چندان به نسبت کشورهای اروپایی ارزان نیست اما کیفیت خدمات در امارات و به‌ویژه شهر دبی، بیماران را از کشورهای مختلف جذب خود می‌کند.

در حال حاضر این کشور یکی از بالاترین تراکم‌های جراحان پلاستیک را به نسبت جمعیت دارد (از هر 18000 نفر 1 نفر در امارات جراح پلاستیک است.) برای جلب جمعیت بیشتر گردشگران پزشکی، امارات اقدامات مختلفی مانند معرفی ویزاهای پزشکی مختلف و ایجاد مناطق خاص برای درمان را انجام داده است.

همچنین خطوط هوایی امارات با موفقیت توانسته‌اند دبی، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور که یکی از مراکز مهم درمانی آن است را به بیشتر کشورهای جهان متصل کنند. درنتیجه سفر بیماران به این کشور راحت‌تر از هر زمان دیگری است.

9. قطر

کادر درمانی قطر به عنوان کادر پزشکی انگلیسی‌زبان کاملاً آموزش دیده و مزایایی چون کیفیت بالای خدمات درمانی در این کشور کمک می‌کند قطر در سال‌های آینده این شانس را داشته باشد به عنوان یک مقصد موردعلاقه در بین گردشگران پزشکی ظاهر شود.

همچنین دولت قطر تهیه فهرستی از تجهیزات سطح‌بالای سلامت را به عنوان اولویت بخش سلامت عنوان کرده است. حالا پزشکان در قطر حتی برای انجام جراحی‌های رباتیک با استفاده از آخرین فن‌آوری‌ها هم از صلاحیت بالایی برخوردار هستند.

این کشور همچنین در چند وقت اخیر شاهد افزایش تعداد بیمارانی است که برای جراحی‌های زیبایی و چاقی به بیمارستان‌های پیشرفته آن مراجعه می‌کنند. اگرچه که قیمت‌های درمان در قطر برای بیماران خاورمیانه‌ای کماکان بسیار بالاست اما بیماران متمول این منطقه احتمالا در آینده یک مقصد درمانی خود را قطر درنظر بگیرند.

10. رژیم اسرائیل

در نظرسنجی شاخص گردشگری پزشکی انگلیس، رژیم اسرائیل به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای دریافت خدمات پزشکی شناخته شده است. دولت اسرائیل بر نیاز به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالا و پیشرفت در زمینه درمان‌های هایتک تأکید دارد. این کشور در درمان‌های سرطان و IVF تلاش دارد به یک رهبر جهانی تبدیل شود.

اسرائیل برنامه دارد در درمان ناباروری با دستیابی به میزان موفقیت 25٪ -30٪ در هر چرخه، میزان متوسط موفقیت جهانیIVF  در هر چرخه که هم‌اکنون حدود 20 درصد است را ارتقا دهد.

علاوه بر این بیشتر گردشگران برای استفاده از مزایای درمانی و شفابخش دریای مرده (Dead Sea) وارد این منطقه می‌شوند. موقعیت جغرافیایی این رژیم که به نوعی در مرکز نقشه جهان واقع شده است باعث شده تا اسرائیل از اکثر مناطق جهان به راحتی قابل دسترس باشد.

دلایلی چون درمان‌های ارزان قیمت‌تر، سطح بالای داروها، فناوری پیشرفته پزشکی و پرسنل انگلیسی‌زبان به برخی گردشگران پزشکی انگیزه می‌دهد که اسرائیل را برای درمان انتخاب کنند. همچنین پزشکان اسرائیلی معمولاً در کشورهای اروپایی و آمریکا آموزش می‌بینند یا از این کشورها به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند، بنابراین در استفاده از روش‌های پزشکی مدرن غربی از مهارت کافی برخوردار هستند.برندینگ و تبلیغات بیمارستان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.