استقبال گردشگران عمانی از بیمارستان‌های هند

آخرین آمارها نشان می‌دهد که بخش شکوفا  و پر رونق گردشگری پزشکی هند، نظر گردشگران عمانی و خاورمیانه را به ویژه به ایالت کرالای هند جذب کرده است؛ کسانی که این کشور رنگارنگ را برای مقاصد پزشکی خود هدف قرار می‌دهند.

هند با در اختیار داشتن حدود ۱۸ درصد از بازار جهانی و ۱۹٫۷ میلیارد دلاری گردشگری پزشکی چشم انتظار است که این ارقام تا تنها دو سال دیگر به ۲۰۵ درصد افزایش یابد، چرا که مردم بیشتری به طور روز افزون هند را برای تأمین نیازهای پزشکی خود انتخاب می‌کنند.

ایالت کرالا و عمان مثال بازر این صنعت رو به رشد هستند؛ به طوری که بیمارستان مریتا در شهر کالیکوت هند ۷۲ درصد نرخ اشتغال بیماران را از زمان تأسیس این مرکز در اکتبر ۲۰۱۷ حغظ کرده است.

این بیمارستان در بیانیه‌ای گفته است «از زمانی که ما بیمارستان مریتا را در اکتبر ۲۰۱۷ افتتاح کردیم نزدیک به ۲۷۰ بیمار از پایگاه گردشگری پزشکی خود داشته‌ایم.»

جالب است بدانید که حدود ۷۲ درصد از بیماران این بیمارستان که با هدف گردشگری درمانی به هند رفته‌اند؛ چیزی حدود ۱۹۴ نفر می‌شوند که همگی اهل عمان بودند. به گفته بیمارستان مریتا «ما همچنین شاهد رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی در تعداد بیمارانمان به صورت ماهیانه از منطقه شورای همکاری خلیج فارس هستیم.

گردشگران عمانی
بیمارستان مریتا در شهر کالیکوت هند هرساله میزبان صدها گردشگر عمانی است که با اهداف پزشکی مسافرت کرده‌اند.

جراحی های الکتیو و نیمه الکتیو، یعنی جراحی‌های غیرفوری که از قبل قابلیت برنامه‌ریزی برایشان وجود دارد، بیشترین محبوبیت را برای بیماران عمانی دارند به ویژه برای درمان استخوان و مفصل؛ نظیر تعویض زانو، جراحی ستون فقرات، جراحی قلب.

به گفته وزارت گردشگری هند، ایالت کرالا در سال میلادی گذشته میزبان بیش از ۱٫۴ میلیون بازدیدکننده بود که از سال ۲۰۱۶، افزایش ۱٫۳ میلیون نفری داشته است.

عوامل جذب گردشگران عمانی به هند

تسهیلات مراقت‌های بهداشتی، زیرساختار عالی و هزینه‌های پایین درمان، گردشگران پزشکی را از عمان و منطقه خلیج فارس جذب می‌کند. با توجه به اینکه آفریقا بازار هدف مناسبی برای پتانسیل‌های گردشگری سلامت در هند است، این کشور درحال تبدیل شدن به یک مقصد مطلوب برای درمان‌های پزشکی برای عمانی‌ها و مردم شورای همکاری خلیج فارس نیز هست. بر اساس یک گزارش، از ژانویه ۲۰۱۳ تا اوت همان سال بیش از ۶۰ هزار بیمار از عمان به هند سفر کرده‌اند تا به درمان های باکیفیت این کشور دسترسی داشته باشند. عواملی که هند را به یکی از مقاصد بسیار مطلوب مسافرت برای گردشگران عمانی و مردم GCC تبدیل می‌کند عبارتند از:

تسهیلات ویزا

دولت هند روند دریافت ویزا را برای گردشگران پزشکی آسان تر کرده است؛ به طوری که گردشگران عمانی می‌توانند به مدت دو سال با ویزای پزشکی خود در هند بمانند و لازم نیست در طول مدت اقامت خود به سفارت و مراجع قانونی گزارش دهند. در نتیجه تعداد بسیار زیادی از گردشگران عمانی برای دریافت خدمات درمانی هند را انتخاب می‌کنند.

ارتباطات هوایی

بهبود خطوط هوایی مسافرت کردن برای مردم حاشیه خلیج فارس و به طبع، گردشگران عمانی را آسان‌تر کرده است. آنها می‌توانند بلیت‌های نه چندان گران هواپیما را به مقصد هند تهیه کنند تا هم گردش کنند و هم از خدمات مراقبت‌های سلامتی این کشور بهره ببرند.

موانع فرهنگی و زبانی کمتر

از آنحایی که بخش اعظم مردم هند به زبان‌های انگلیسی و هندی صحبت می‌کنند، بیماران عربی زبان مانند گردشگران عمانی با موانع فرهنگی چندانی روبرو نیستند. علاوه بر آن، بیشتر تسهیلگران سفرهای درمانی برای افراد خارجی مترجم در نظر می‌گیرند.

هزینه های ارزان مراقبت سلامتی و وجود متخصصان ماهر

دور از انتظار نیست که هرکجا درمان‌های پزشکی هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشد، گردشگران بیشتری آن کشور را برای درمان‌های پزشکی خود انتخاب می‌کنند. هند به دلیل کادرهای پزشکی ماهر، پزشکان واجد شرایط، جراحان متخصص و پرستارهای حاذق خود شناخته شده است. بیشتر بیمارستان‌های هند به آخرین فناوری‌ها مجهز هستند و پزشکان مدارک تحصیلی خود را از برترین کالج‌های پزشکی جهان اخذ کرده‌اند.

در مجموع می‌توان گفت مردم عرب زبان مانند گردشگران عمانی حالا به جای پرداخت هزینه‌های گزاف برای پرواز و اقامت و از همه مهمتر، خدمات درمانی در اروپا و آفریقا می‌توانند در بهترین و مقرون‌به صرفه‌ترین حالت از مزایای همه جانبه کشور هند بهره‌مند شوند.

منبع: Times of Oman، Medical Tourism

نظرات بسته شده است.