رتبه پنجم ایران در حوزه اکوتوریسم

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران با بیان اینکه ایران در جهان در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و سلامت جزو ۱۰ کشور اول محسوب می شود، با اشاره به رتبه ایران در حوزه اکوتوریسم گفت: در حوزه اکوتوریسم نیز رتبه پنجم را در جهان داریم.

به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، حسن خلیل آبادی ضمن تاکید بر اینکه تهران ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری کشور را دارد، گفت: متاسفانه به دلیل فضای کالبدی و معضلات متعدد شهری تنها به عنوان یک گذرگاه از آن استفاده می‌شود، اما امکانات گردشگری پایتخت هیچ چیز از شیراز، اصفهان و شمال کشور کمتر ندارد‌ و می‌تواند به مقصدی برای گردشگران مبدل شود‌.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با بیان اینکه تهران حتی برای زیست‌پذیری نیز دچار مشکل شده است، عنوان کرد: امیدوارم با همکاری همه دوستداران و فعالان حوزه گردشگری، NGOها و اعضای شورای شهر، پایتخت را به سمت جایگاه واقعی خودش سوق دهیم.

خلیل آبادی افزود: گردشگری دومین صنعت پولساز جهان است اما متاسفانه این امر در کشورمان مغفول مانده است که نیاز به توجه بیشتر دارد.

وی با تاکید براینکه از طریق جذب توریست می‌توانیم درآمد پایدار ایجاد کنیم، گفت: متاسفانه اقتصاد کشور را بر مبنای صادرات نفت استوار کرده‌ایم و از کنار محیط زیست و بناهای تاریخی و واجد ارزش گذشته‌ایم؛ حال آنکه کشورهای اطراف از صنعت گردشگری بیش از صادرات نفت ما درآمدزایی می‌کنند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا با بیان اینکه ایران در جهان در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و سلامت جزو ۱۰ کشور اول محسوب می شود، گفت: در حوزه اکوتوریسم نیز رتبه پنجم را داریم اما به سبب عدم یکپارچگی مدیریت و کمبود آگاهی و اطلاع‌رسانی در این حوزه شاهد معضلات فراوان هستیم.

وی با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت‌های گردشگری پایتخت استفاده شود، خاطرنشان کرد: به واسطه تنوع اقلیمی که در کشور وجود دارد، حوزه گردشگری می‌تواند رونق یابد و با توسعه صنعت گردشگری وضعیت اشتغال تورلیدرها نیز ساماندهی می‌شود.

خلیل‌آبادی با بیان اینکه باید به ظرفیت های گردشگری توجه شود و از تمامی منابع طبیعی و با اهمیت گردشگری به خصوص در شهر تهران، ری و تجریش استفاده شود، گفت: شهر ری نیز به عنوان یکی از مناطق تاریخی پایتخت دارای پتانسیل گردشگری مذهبی، تاریخی، سلامت و طبیعی است که باید مورد توجه قرار گیرد و از آن صیانت شود.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در پایان اذعان داشت: امید است روزی درآمد کشور ما از صنعت گردشگردی، جایگزین خام فروشی و صادرات مواد اولیه به کشورهای دیگر شود.

نظرات بسته شده است.