بهره‌مندی ۶ کشور از خدمات «لارو درمانی» در ایران

رئیس مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه در «ماگوت تراپ» از لاروهای مورد تایید وزارت بهداشت استفاده می‌کنیم، گفت: شش کشور از خدمات لارو درمانی در ایران بهره می‌برند.

به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، دکتر غلامرضا اسمعیلی جاوید با اشاره به ارئه تخصصی خدمات لارو درمانی در ایران اظهار کرد: پژوهشکده زخم و ترمیم زخم توانسته از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های موجود در کشور، دانش درمان زخم پای دیابتی با لارو مگس را بدست آورد.

وی با بیان اینکه درمان زخم‌های مزمن و پای دیابتی یک کار تیمی است و می‌بایست در هر دوره ای از زخم «حذف فشار»، «کنترل عفونت» و روند درمان به خوبی مد نظر قرار بگیرد، به مهر یادآور شد: برای زخم پای دیابتی و برخی زخم‌های مزمن درمان قطعی وجود نداشت، اما اکنون به مرحله ای رسیده‌ایم که از کشورهای خارجی نیز به این مرکز مراجعه می‌کنند.

اسمعیلی جاوید با تاکید بر اینکه ارائه این خدمت می‌تواند در حوزه گردشگری سلامت کشور ما تاثیر گذار باشد، بیان کرد: در حال حاضر بیمارانی از کشورهای عراق، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و همچنین از کشور آلمان و کویت داشته‌ایم که زخم‌های آنها ترمیم شده و درمان اثربخش بوده است.

رئیس مرکز جامع ترمیم زخم جهاددانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران با اشاره به ارائه خدمات لارو درمانی در ایران ادامه داد: استفاده از ماگوت تراپی یا لارو درمانی نیاز به ارتباط کامل با بخش حشره شناسی دارد تا بتوان از محصولات استریل شده بهره برد؛ چرخه استفاده از لاروهای مگس استریل، از سه سال پیش آغاز شده است.

وی با اشاره به مکان تهیه لاروهای استریل شده گفت: تهیه لاروها باعث شده که یک کارآفرینی در این زمینه داشته باشیم؛ لاروها از شرکت های دانش بنیان و بخش حشره شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران تهیه می‌شود که برند آنها مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

به گفته اسمعیلی جاوید، اولین بار پرورش لاروها در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران صورت گرفت و بعد از آن چرخه تولید آن در شکل گرفت. البته مراکز دیگری در اهواز و انستیتو پاستور هستند که در قالب شرکت دانش بنیان لاروها را پرورش داده و به فروش می‌رسانند.

رئیس مرکز جامع ترمیم زخم جهاددانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: این شرکت ها در صدد هستند که با هم‌افزایی هر چه بیشتر با بخش‌های دیگر این روش را توسعه داده و به کشورهای منطقه صادر کنند، زیرا خیلی از کشورهایی که در زمینه لارودرمانی از مرکز ترمیم زخم خدمات دریافت کرده‌اند در صدد هستند که لارو درمانی را در کشورشان آغاز کنند که یکی از این کشورها عراق است.

اسمعیلی جاوید خاطر نشان کرد: تعرفه درمان با استفاده از لارودرمانی  توسط وزارت بهداشت اعلام شده و این نشان می‌دهد که این روش درمانی در کشور به رسمیت شناخته شده است.

وی با اشاره به موفقیت‌های ایران در عرصه ارائه خدمات لارو درمانی در ایران تاکید کرد: خوشبختانه در حال حاضر تقریبا در تمامی استان‌های ایران خدمات لارو درمانی ارائه می‌شود.

نظرات بسته شده است.