استارتاپ «Qunomedical» پل ارتباطی بیماران و مراکز درمانی

مدیر استارتاپ گردشگری پزشکی Qunomedical از تجربیات خود در این صنعت سودآور سخن می‌گوید

یک جراح استرالیایی که حالا دیگر یک کارآفرین محسوب می‌شود، یک شرکت آنلاین گردشگری پزشکی به نام استارتاپ گردشگری پزشکی Qunomedical تاسیس کرده است تا به بیماران سراسر جهان، خدمات مراقبت بهداشتی مقرون به صرفه‌تری ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، سوفی چانگ، مؤسس اتریشی این استارتاپ گردشگری پزشکی می‌گوید: Qunomedical بیماران را به پزشکان و کلینیک‌های آلمان و کشورهای دیگر لینک می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا شرایط درمان در بیرون از کشورهای مبدا را فراهم کند.

گزینه‌های عمل پزشکی این استارتاپ از چک آپ سلامتی در وین را شامل می‌شود تا عمل قلب در برلین یا حتی درمان ناباروری در بانکوک. البته با کمک این استارتاپ، کشورهای دیگری مانند اسپانیا را هم می‌توانید انتخاب کنید. هر ماه حدود هفت هزار بیمار از ۵۰ کشور از خدمات Qunomedical استفاده می‌کنند.

شرکت خانم چانگ اولین استارتاپ آلمانی است که تخصص خود را در زمینه گردشگری پزشکی تعریف کرده است. مدیگو (Medigo) و کارموندو (Caremondo) هم خدمات مشابهی ارائه می‌کنند. البته مورد آخر در سال ۲۰۱۶ ورشکست شد و به سرمایه‌گذاران سنگاپوری فروخته شد.

سیستم خدمات درمانی آلمان به کجا می‌رود؟

سرمایه گذاران Qunomedical شامل Project A می‌شود که یک سرمایه‌گذار خطرپذیر مستقر در برلین است و همچنین یک سرمایه گذار مستقر در کالیفرنیا که ۵۰۰ استارتاپ را تامین اعتبار می‌کند. همچنین یک گروه سرمایه‌گذاری خانوادگی که نمی‌خواهد نامش فاش شود نیز از این استارتاپ حمایت می‌کند. استارتاپ کیونومدیکال در آخرین دوره خود حدود ۲٫۵ میلیون یورو (۲٫۹ میلیون دلار) جمع‌آوری کرد.

رسالت خانم چانگ، خلق یک سیستم عادلانه‌تر در زمینه مراقبت سلامت است. به گفته دختری ۳۴ ساله از پناهجویان کامبوج «مردم بسیاری ناچار هستند که برای قرارهای ملاقات با پزشکان همواره منتظر بمانند، برخی نیز نمی‌توانند از پس هزینه‌های عمل‌ها برآیند. این اتفاق‌ها نباید عادی شوند.»

خانم چانگ که خانواده‌اش نیز پزشک هستند همواره می‌دانست که خودش هم دکتر می‌شود، اما پس از کمی کار کردن در اورژانس به عنوان مشاور برای صنعت خدمات درمانی در شرکت مشاوره آمریکایی مک کنزی به کار بازگشت. او احساس می‌کرد باید چیزی تغییر کند. به گفته خودش «خدمات سلامتی اغلب کاملا ارتباط عمیقی با موضوعاتی نظیر شفافیت یا خدمت ندارد.» بنابراین عزمش را جزم کرد تا در مورد آن کاری انجام دهد؛ کاری کارآفرین.

سوفی در سال ۲۰۱۵ به استارتاپ ویزیت پزشکی مستقر در نیویورک به نام ZocDoc پیوست و دستیار موسس و مدیرعامل آن شد. پس از آن به انجام کاری مشابه علاقه‌مند شد و در نهایت به گردشگری پزشکی روی آورد.

با این حال، اولین ماه‌های راه‌اندازی Qunomedical به هیچ وجه آسان نگذشت. سیستم خدمات درمانی آلمان چندان با نوآوری میانه‌ای ندارد و تیم او ناچار بود مانند بسیاری از استارتاپ‌ها از فراز و نشیب‌های بسیاری بگذرد تا در نهایت از سوی بیمه‌کنندگان سلامت جدی گرفته شوند.

خانم چانگ می‌داند که اگر شرایط به نفع استارتاپش خوب پیش نرود، می‌تواند همچنان به عنوان یک پزشک به کار خود ادامه دهد.

مترجم: تمنا منصوری

نظرات بسته شده است.