دی کلینیک چیست؟

بهترین مرکز جراحی تهران کجاست؟

یکی از مهم ترین انواع خدمات پزشکی، خدمات جراحی با استفاده از تجهیزات پیشرفته است. شاید روزگاری وجود داشت که جراحی، فرآیندی بسیار ساده و محدود بود  که حتی با تردید بسیاری هم مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروز، جراحی ، یکی از بسیار امکانات پزشکی است که با استفاده از امکانات مدرن، تجهیزات به روز و دانش تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد. اما جالب است بدانید که کلینیک های جراحی، انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها روزانه و برخی از آن ها شبانه به ارائه خدمات می پردازند. به همین ترتیب، به کلینیک های روزانه، دی کلینیک (DAY CLINIC) گفته می شود. آیا می دانید این دسته از کلینیک های جراحی چه خدماتی ارائه می دهند؟

 

دی کلینیک، خدمات جراحی روزانه

عبارت خدمات جراحی روزانه، به معنای برخی از انواع عمل های جراحی است که نیاز به مراقبت های شبانه ندارند. فرض کنید شما یکی از انواع عمل های جراحی زیبایی را انجام داده اید که نیازی به مراقبت های شبانه ندارد. این دسته از عمل های جراحی، در دسته عمل های روزانه و سرپایی قرار دارند. بنابراین بسیاری از کلینیک های ارائه دهنده خدمات جراحی، به عنوان دی کلینیک و یا کلینیک های روزانه شناخته می شوند. حتما شنیده اید که بسیاری از افراد پس از انجام عمل هایی مانند عمل بینی، بلافاصله به خانه می روند. این دسته از افراد در کلینیک های این چنینی عمل جراحی خود را انجام می دهند.

 

بخش های مختلف دی کلینیک:

 • کلینیک دندانپزشکی و جراحی
 • جراحی های عمومی
 • بخش پوست و مو و زیبایی و جراحی های زیبایی
 • جراحی های بخش قلب و عروق
 • کلینیک طب فیزیکی جهت درمان درد زانو، کمر درد و دردهای مزمن و…

 

تخصص های اتاق عمل بهار:

 • جراحان ترمیمی ، زیبایی و پلاستیک
 • زنان
 • گوش حلق بینی
 • ارتوپدی
 • فک و صورت
 • فلوشیپ درد

 

با توجه به نوع نیاز بیمار به خدمات پزشکی و جراحی، پس از ورود او به مرکز، اطلاعات و مشخصات او به پزشک مورد نظر داده خواهد شد. سپس بر اساس دستورات پزشک، اقدامات پاراکلینیکی، آزمایشات خون و…انجام خواهند شد.

مهم ترین تجهیزات موجود در اتاق جراحی دی کلینیک:

 1. دستگاه بیهوشی
 2. تخت مخصوص جراحی
 3. مانیتور نمایش دهنده علائم حیاتی
 4. چراغ مخصوص اتاق عمل و جراحی
 5. ساکشن جراحی
 6. الکتروشوک
 7. سرنگ پمپ
 8. اتو کلاو
 9. ونتیلاتور
 10. تورنیکت
 11. کابین گرم کننده و…

تجهیزات متعددی در اتاق جراحی وجود دارند که با توجه به نوع خدماتی که هر دی کلینیک ارائه می دهند متفاوت خواهند بود. ممکن است خدمات برخی از دی کلینیک ها محدود تر و برخی گسترده تر باشد. بنابراین تجهیزات و نیروی آنان نیز متفاوت خواهد بود.

 

متخصص بیهوشی در دی کلینیک

یکی از مهم ترین متخصصانی که در یک مرکز جراحی محدود و در اتاق عمل نقش مهمی ایفا می کند، متخصص بیهوشی است. Anesthesiologist یا متخصص بیهوشی، به انجام فعالیت های مربوط به بیهوشی افراد طی عمل جراحی می پردازد. این متخصص وظیفه ی بی دردی و بی حسی بیمار را بر عهده دارد. هم چنین وظایف دیگری چون مراقبت از کارکرد منظم دستگاه قلبی عروقی، مراقبت از تنفس بیمار در حین عمل جراحی، تزریق خون و یا سایر فعالیت های مربوط به خون در حین عمل جراحی و پس از آن، مراقبت در آی سی یو و بی درد شدن بیمار پس از جراحی هم بر عهده متخصص بیهوشی است. در دی کلینیک، حضور یک متخصص بیهوشی با تجربه، می تواند کمک بسیاری به فرآیند جراحی های کند. این فرد نقش تعیین کننده ای در روند جراحی خواهد داشت. در صورت نیاز ، بستری و مراقبت شبانه‌روزی از بیمار در بخش بستری مجهز مرکز انجام میزشود

 

مهم ترین روش های بیهوشی در اتاق عمل:

در یک تعریف کلی، بیهوشی شامل 2 روش کلی می شود که یکی را با نام بیهوشی عمومی می شناسیم و دیگری را با عنوان بیهوشی منطقه ای به کار میبریم. در نوع نخست، فرد بیمار کاملا بی هوش می شود. در واقع او به طور کامل هوشیاری خود را از دست می دهد. اما در نوع دوم، ناحیه ای که باید عمل جراحی بر روی آن انجام شود بی حس می شود. در این روش سایر قسمت های بدن فرد و حواس او آگاه و هشیار هستند. هم چنین انواع بیهوشی منطقه ای نیز شامل موارد زیر می شود.

 1. بی حسی اپیدورال
 2. بی حسی اسپاینال یا نخاعی

 

کدام عمل های جراحی در مرکز جراحی بهار انجام می شود؟

۱-عمل های زیبایی و درمانی گوش حلق و بینی مانند رینوپلاستی ، سپتو پلاستی

۲-عمل های زیبایی و درمانی ناحیه سینه، شکم ، اندام ها مانند مامو پلاستی، ابدومینو پلاستی

۳-عمل های درمانی و زیبایی ارتوپدی مانند شکستگی و در رفتگی ، انحراف زانو ، کف پای صاف ، مشکلات تاندونی ،

۴- عمل های درمانی و زیبایی زنان

۵- عمل های درمانی و زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی ، تزریق های داخل چشم ، لیزر چشم

 

 • پاراکلینیک های دی کلینیک :
 • ۱-فیزیوتراپی و کاردرمانی
 • ۲-  ازمایگاه
 • ۳-داروخانه

 

نکته مهم درباره عمل جراحی در کلینیک ها:

این دسته از مراکز پزشکی، بیشتر برای عمل های جراحی و فعالیت های خفیف و سرپایی مورد استفاده قرار می گیرند. بیمارانی که در مراکز جراحی محدود عمل می شوند، ممکن است پیش از عمل و پس از عمل در مرکز بستری شوند و تحت مراقبت های کوتاه مدت قرار بگیرند. همچنین ممکن است بیمارانی پیش از عمل به این مرکز منتقل شوند و فقط برای فرآیند عمل جراحی در مرکز جراحی محدود باقی بمانند. بنابراین نوع مراقبت از بیمار کاملا بستگی به این نکته دارد که نوع عمل جراحی و شرایط بیمار چیست.

کلینیک بهار، مجهزترین مرکز جراحی تهران

مرکز جراحی محدود بهار، به عنوان یکی از سرشناس ترین مرکز درمانی و جراحی، در حال حاضر دارای بخش جراحی مجهز و پیشرفته برای عمل های جراحی سرپایی و بدون مراقبت های شبانه روزی است. تیم ماهر پزشکان در بخش های مختلف این کلینیک آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند. بخش بستری دی کلینیک بهار، دارای محیطی امن و زیبا برای حضور مخاطبان گرامی است. اتاق هایی دارای تخت وی آی پی، اتاقهای دو تخته و 3 تخته برای بیماران گرامی مجهز شده اند. تخت های پیشرفته، تجهیزات پیشرفته جراحی و…مهم ترین تمایز کلینیک بهار با سایر مراکز جراحی است.

بخش های مختلف دی کلینیک بهار:

 1. کلینیک طب فیزیکی
 2. کلینیک دندانپزشکی
 3. کلینیک قلب و عروق
 4. کلینیک درد
 5. درمانگاه شبانه روزی
 6. کلینیک اطفال
 7. کلینیک پوست، مو زیبایی

هم چنین مرکز جراحی و درمانی بهار، علاوه بر آن که مجهز به سیستم مدرن و به روز جراحی در قسمت های مختلف است، دارای آزمایشگاه و داروخانه مجهز نیز هست. این بخش ها همه آماده ارائه خدمات پزشکی مورد نیاز مراجعین با بالاترین سطح کیفیت خواهند بود. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید، می توانید به صورت تلفنی پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

دکتر ابطحیدی کلینیککلینیک دردمرکز جراحی
Comments (۰)
Add Comment